Enflasyon hedeflemesi
Inflation targeting
- Tez No: 117155
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL HAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
DOKTORA TEZ OZU ENFLASYON HEDEFLEMESİ Macide ÇİÇEK İktisat Anabilim Dalı İktisat Politikası Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2002 Danışman: Prof. Dr. Ergül HAN Enflasyon hedeflemesi 1990'lann başından itibaren bir çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede alternatif bir para politikası stratejisi olarak uygulanmaya ve gittikçe daha fazla tartışılmaya başlanmıştır. Bu strateji ile tanışma, bu ülkelerin fiyat istikrarının potansiyel yararlarının farkına vardıklarını ifade etmektedir. Enflasyon hedeflemesi, belirlenmiş bir enflasyon oram için belirli bir dönemde gerçekleştirilmek üzere resmi bir hedef ya da hedef aralığının ilan edilerek taahhüt edilmesi ve para politikasının en önemli amacının düşük ve istikrarlı bir enflasyon oranı sürdürmek olduğunun vurgulanması ve para otoritesince de benimsenmesi şeklinde tanımlanabilir. Bu çalışmanın amacı, öncelikle enflasyon hedeflemesi stratejisini teorik literatür çerçevesinde ayrıntılı olarak inceledikten sonra bu stratejinin Türkiye'de para politikası stratejisi olarak uygulanabilirliğini ülke deneyimlerini dikkate alarak tartışmaktır. Birinci bölümde, enflasyon hedeflemesinin çeşitli yönleri ve diğer hedefleme rejimleri incelenecektir. İkinci bölümde, gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkeler açısından enflasyon hedeflemesi rejimi ülke uygulamalarıyla birlikte incelenecektir. Üçüncü bölümde, enflasyon hedeflemesi rejiminin Türkiye'de uygulanabilirliği tartışılacaktır. Para talebinin uzun dönem istikran enflasyon hedeflemesinde çok önemli bir faktördür. Enflasyon hedeflemesinde para talebinin rolünü incelemek amacıyla, bu bölümde ayrıca Johansen Eşbütünleşme Yöntemi kullanılarak Türkiye için istikrarlı bir para talebi fonksiyonunun varlığı test edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Inflation targeting has started to be carried out and getting to be discussed much more than before as an alternative monetary policy strategy in the early 1990' s by a number of developed and developing countries. The introduction of this strategy meant that these countries have come to recognize the potential benefits of price stability. Inflation targeting can be defined as an official target rate or a target band for a determined inflation rate and which is announced and committed by the monetary authority to be achieved for a specified period and which is also a strong emphasis and acceptance as to the importance of the price stability. The purpose of this study is to evaluate first inflation targeting strategy in the framework of the theoretical literature and then the applicapability of this monetary policy strategy in Turkey has been discussed in detail taking into account the country experiences as for the inflation targeting strategy and related monetary policy literature. In first chapter, various aspects of inflation targeting regime will be discussed and other targeting regimes will be examined. In second chapter, inflation targeting regime in the developed countries and the scope for inflation targeting in the developing countries with country experiences will be studied. In third chapter, the applicapability of inflation targeting regime in Turkey will be discussed. The long run stability of money demand is a crucial factor in inflation targeting regime. In order to study the role of money demand in inflation targeting regime, in this chapter, it is also tried to test whether there exist a stable long run money demand function for Turkey by using Johansen Cointegration Method.