Türkiye'de devlet-kooperatif ilişkileri açısından pancar ekicileri kooperatifleri
Beet-sovers cooperatives in respect of state cooperatives relations in Turkey
  1. Tez No: 117157
  2. Yazar: MUBİN İNAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRKİYE'DE DEVLET KOOPERATİF İLİŞKİLERİ AÇISINDAN PANCAR EKİCİLERİ KOOPERATİFLERİ Mubin İNAN İşletme/Kooperatifçilik Anabilim Dalı Anadolu üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2002 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Nurcan TURAN Günümüzde yapılan çalışmalarla, devletin kooperatif işlerine karışmasının, desteklemek amacıyla da olsa, başlangıçta olumlu sonuçlar yaratsa bile, sonunda bağımsız, güdümsüz, gönüllü, demokratik kooperatifçiliğin gelişmesini engellediği anlaşılmaktadır. Bu araştırmaların ışığında yapılan bu çalışmanın birinci bölümünde, genel olarak devlet kooperatif ilişkilerinin gelişimi ele alınmış, daha sonra devlet kooperatif ilişkilerinin özellikleri ve devlet kooperatif ilişkilerinin sınıflandırılması çerçevesinde sınırları belirlenmiştir. İkinci bölümde, günümüz Türkiye'sinde devlet kooperatif ilişkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, pancar ekicileri kooperatifleri genel yapısıyla tanıtılmış, devletle olan ilişkileri yasal, finansal, eğitim açılarından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
HI ABSRACT It has been understood that in studies which have been contucted in our times, the interference of the state to the works of cooperatives - even though with the aim of support and positive results at the end - has prevented an independent, inderecfed, willing and democratic cooperation. In the first part of this study the progress in relations of the state and cooperatives has been studied in general and then their borders have been determined in the frames of characteristics and clasification of state- cooperatives relations. In the second part, the relations between state and cooperatives in today's Turkey has been studied. In the third part beet sowers cooperatives have been introduced in general, and the relations between state in respect of legality, finance and education has been handled.