Soyut resimde biçim yüzey ilişkisi
Form-shape relationship in abstract painting
  1. Tez No: 117159
  2. Yazar: YALÇIN YALIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜRSOYTRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU SOYUT RESİMDE BİÇİM YÜZEY İLİŞKİSİ Yalçın YALIM Resim Ana Sanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2002 Danışman: Yrd. Doç. Hakan GÜRSOYTRAK Yirminci yüzyıl; geçen yüzyılın naturalist sanat anlayışına, soyut bir sanat anlayışı ile karşı çıkar. Dönemin bilimsel gelişmeleri ve yeni keşifler doğrultusunda insanın doğayı ve nesneleri kavraması ve düşünmesi soyutlaşmıştır. Yarattığı sanat yapıtları da soyuttur. Aynı zamanda soyutluk; insanın bilme ve düşünce dünyasını da belirle mektedir. Soyut sanat, naturalist sanat anlayışını yadsıyıp, onun yerine, çağın ruhuna uygun, onun istemlerine denk düşen bir sanat anlayışını oluşturur. Bu çalışmada, soyut resimde (biçim-yüzey ilişkisinde) belirleyici olan prensipleri ortaya koymak, kavramak, tanımlamak ve soyut resmin salt geometrik ya da organik renk, leke, biçim, çizgi düzenlemeleri olmadığı, onun ötesinde çok daha derin, kavramsal, düşünsel bir boyutun olduğunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Tez kapsamında, soyut sanatı tek başına ele almak yeterli olamayacağı düşüncesiyle resim sanatı paleolitik dönem mağara duvar resimlerinden başlayarak Rönesans'a değin ele alınmış, incelenmiştir. Sanat anlayışları ele alınırken, önce dinsel, felsefi, düşünsel, kavramsal boyutuyla ele alınmış; daha sonra resimsel çözümlemeye gidilmiş, plastik açıdan incelenmiştir. Her sanat anlayışı, kendi çağını yansıtır. Bu bağlamda yirminci yüzyılın sanatı da soyuttur. Naturalist, doğacı resim anlayışında, üç boyutlu (volümlü) doğa biçimleri, üç boyutlu yanılsamacı bir mekan üzerinde yer alırlar. Artık soyut resimde ise, soyut biçimler iki boyutlu bir düzlemde soyut bir mekanda yer alırlar.
Özet (Çeviri)
uı MA THESIS ABSTRACT Form-Shape Relationship in Abstract Painting Yalçın YALIM Department of Painting Art Anadolu University Social Sciences Institute March 2002 Supervisor: Assistant Professor Hakan GÜRSOYTRAK The twenty first century differs from the previons century's naturalistic view of art in its abstract view of art. According to this view, as man's comprehension of nature, objects, and their thought are abstract, so are the works of art they create. Abstractness defines also man's knowledge of and thought about the world. Abstract art forms a view of art appropriate to the essence and demands of the century, denying the naturalistic view of art. The purpose of this study is to identify, define, and highlight the determining principles in the form-shape relationship in abstract painting, and to draw attention to the fact that abstract painting is not solely a geometric or organic arrangement of colours, spots, forms, and lines, but rather, has a very profound conceptual and intellectual dimension. In this study, the art of painting was dealt with in depth analysing its development from the cave paintings of the Palaeolithic era to the Renaissance, since dealing only with the abstract art may lead to conceptual confusion. While analysing the views of art, first their religious, philosophical, intellectual, and conceptual dimensions were with and then the pictorial analysis was done in terms of plasticity. Every view of art reflects its own century. In this context, the twenty first century's art is abstract. In naturalistic concept of painting, three-dimensional (three- volumed) forms of nature occur in a three-dimensional illusory space. As tho forms of nature in abstract painting are giving way to two- dimensional abstract forms, the three-dimensional illusory spaces in which abstract forms occur, turn into a two-dimensional abstract space.