Hürriyet, Cumhuriyet ve Zaman gazeteleri örnekleminde Türkiye'de gündem belirleme gücüne sahip gazetelerin ideolojik konumlanışına dair bir değerlendirme
An Evaluation of the ideological positioning of the newspapers which have the power of agenda setting in Turkey and the sample of Hürriyet, Cumhuriyet and Zaman newspapers
- Tez No: 117158
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HALUK YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ HÜRRİYET, CUMHURİYET VE ZAMAN GAZETELERİ ÖRNEKLEMİNDE TÜRKİYE'DE GÜNDEM BELİRLEME GÜCÜNE SAHİP GAZETELERİN İDEOLOJİK KONUMLANIŞINA DAİR BİR DEĞERLENDİRME Songül KARAHAN Basın Yayın Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2002 Danışman: Prof.Dr. Ahmet Haluk YÜKSEL Günümüzde genelde medya ve özelde medyanın güçlü bir kolu olarak yazılı basın geniş kitleler üzerinde gündem belirleme ve kamuoyu oluşturma anlamında önemli bir etkiye sahiptir. Gazeteler haber seçimi dolayımıyla gündemi belirlemekte ve haber sunumu dolayımıyla da gündemin anlamlandırma çerçevesini kurmaktadırlar. Gazetelerin ulaştıkları kitleler ise anlamlandırma edimine doğrudan katılan etken bireyler olarak, başka bir ifadeyle okurlar olarak gündemin bir parçası olmaktadırlar. Bu çalışma, gazetelerin kurdukları gündemin günümüze ait fotoğrafik bir betimlemesini yapmayı amaçlamıştır. Çalışmanın çerçevesini oluşturan kareye gazetelerin gündemi üzerinde kurdukları haberlerin niceliksel ve niteliksel özellikleri birarada dahil edilmiştir. Böylece gazetelerin bir yandan günümüze ait olan haber değeri haritasının çıkartılması ve diğer yandan da kurdukları anlamlandırma çerçevesi bağlamında eklemlendikleri ve yeniden ürettikleri ideolojik kodların çözümlenmesi mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
uı ABSTRACT AN EVALUATION OF THE IDEOLOGICAL POSITIONING OF THE NEWSPAPERS WHICH HAVE THE POWER OF AGENDA SETTING IN TURKEY AND THE SAMPLE OF HÜRRİYET, CUMHURİYET AND ZAMAN NEWSPAPERS. Songül KARAHAN Anadolu University Social Sciences Institute, March 2002 Journalism Major Supervisor: Prof.Dr. Ahmet Haluk YÜKSEL Contemporarily in general media and particularly printed medium which is a strong branch of media has important effect on masses by agenda setting power and forming public opinion. Newspapers set the agenda with the mediation of the selection of news and establish the signification frame of the agenda by the presentation of news. Masses the newspapers reach, become a part of the agenda as the active individuals who directly join the act of signification, in other words, as the readers. This study aims to make a present frame of the agenda that the newspapers sets. The qualitative and quantitative features of the news by the agenda setting power of the newspapers, are included. Thus, the drawing of the news value map which belongs to the present and second to examine and analyses of the ideological codes that they articulate and reproduce in the concept of the significant frame is possible.