Film ve sanal gerçeklik ortamlarının sınırlılıklarının karşılaştırılması
Comparison of the limitations of film and virtual reality
- Tez No: 117172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDUN AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ FİLM VE SANAL GERÇEKLİK ORTAMLARININ SINIRLILIKLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Ozan KONROT Sinema - TV Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2002 Danışman: Doç.Dr. Feridun Akyürek Sanal gerçeklik, iletişim ortamlarının bir sonraki adımı olarak adlandırılan ve doğrudan kullanıcının davranışlarına tepki veren bir teknolojidir. Havacılıktan tıbba, savunma sanayinden eğlence sektörüne dek pek çok uygulama alanı bulunan bu teknoloji beraberinde yeni anlatım olanaklarını da getirmektedir. Sanal gerçeklik ortamının anlatım olanaklarını genişletmek için film ortamında kullanılan temel öğelerden de yararlanılabilir. Fakat sanal gerçeklik ve film ortamlarının yapıları arasındaki farklılıklardan ötürü bu öğelerin oldukları gibi kullanılabilmeleri mümkün olmayabilir. Bu araştırma, sanal gerçeklik ve film ortamlarının sınırlılıkları arasındaki farkı ortaya koyarak film ortamının temel öğelerini sanal gerçekliğe aktarma çabasında bir temel oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT COMPARISON OF THE LIMITATIONS OF FILM AND VIRTUAL REALITY Ozan KONROT Cinema and Television Program Anadolu University Institute of Social Sciences, 2002 Thesis Advisor: Assoc.Prof. Feridun Akyürek Virtual reality is a technology, mentioned as the further step of media, that responds directly to the users actions. This new technology, recently used in a wide range of fields, from aviation to medicine, military to entertainmet exposes new opportunities for storytelling. The basic elements of film medium may be used to expand the narrative possibilities of virtual reality. However because of the difference of these two media's structures, it may not be able to use the basic elements of film in virtual reality as they are. This study aims to compare the limitations of film and virtual reality in order to establish the foundations for using the basic elements of film in virtual reality medium.