Teknik analizde kullanılan kısa vadeli göstergelerin analiz edilmesi (İMKB-30 için bir uygulama)
The Analysis of short period indicator used in technical analysis (An application of IMKB-30)
- Tez No: 117171
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TEKNİK ANALİZDE KULLANILAN KISA VADELİ GÖSTERGELERİN ANALİZ EDİLMESİ (İMKB-30 İçin Bir Uygulama) Serdar ÖGEL işletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2002 Danışman:Prof.Dr Semih BÜKER Hisse senedi piyasasında işlem yapan yatırımcılar için.özellikle kısa vadede hangi noktada alım ya da satım yapacakları büyük bir önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, teknik analizde kullanılan ve kısa vadede alım ve satım noktalarını tespit etmeye yardımcı olan, teknik analiz araçlarından RSI, CCI, William's%R ve Momentum göstergeleri üzerinde durulmuştur. Bu göstergeler, hisse senetlerinde alım- satım noktalarını tespit etmek üzere kullanılırken, belli gün ve referans değerlerinde kullanılmaktadırlar. Bu sabit gün ve referans değerlerinde oluşturulan göstergelerle, alım satım noktaları belirlenmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada, yukarıda sayılan bu dört göstergenin her senette farklı değerlerle kullanılmasının, alım-satım noktalarının tespit edilmesinde daha etkin sonuçlar verip vermeyeceği araştırılmıştır. Çalışma İMKB üzerine genel bir fikir verebilmesi için İMKB-30 endeksi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Göstergelerin hisse senetleri üzerinde test edilmesi sonucu, senede göre farklı gün ve referans değerleri alan göstergelerin, genel kullanımdaki gösterge değerlerine göre daha verimli sonuçlar verdiği görülmüştür. Aynı zamanda gün farklılaştırılması yoluyla göstergelerin ürettikleri hatalı sinyaller azaltılabilmekte ve daha uzun gün değerlerinde, bu göstergeler kısa vadeli trend dönüşlerinden ziyade, orta vadeli trend dönüşlerini yakalamak için kullanılabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT THE ANALYSIS OF SHORT PERIOD INDICATOR USED IN TECNICAL ANALYSIS (An Application of IMKB-30) Serdar ÖGEL ANADOLU University.The Institute of Social Sciences 2002 Advisor: Prof.Dr.Semih BÜKER One of the biggest problems,for the investors, who trade in a stock market, is to determine the perfect time to buy and sell stocks.particularly in the short term. In this study,we have examined some technical analysis tools; such as RSI,CCI,William's%R and Momentum, which all have been used in determinig the time of purchase and sale in a short period. While these indicators are employed to determine the time of purchase and sale, they are being used on the certain days and referance values. In this study.these four indicators have been investigated in order to see whether they give more effective results or not in determining the time of purchase and sale,by using different values in each stock. This study has been based on IMKB-30 index to give a general idea.about the efficency of IMKB. The result of the test of these indicators on different stocks show that, these stock that are used on different days and referans values, give more effective results.compered with those that are evaluated according to indicative values in general use. Beside, false signs, which are likely to be produced in the process by the indicator through changing day values can be reduced. Finally these indicators can be used in longer day-spans to catch up with turns of mid period ternds more than that of the short period.