İnşaat taahhüt işletmelerinde insan kaynaklarını bulma ve seçme Enka İnşaat ve Ticaret Ltd.Şti.'nde uygulama
Practice building companies personnel find out of Ltd.Company of Enka
  1. Tez No: 117173
  2. Yazar: NİHAN CİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP BENLİGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU İNŞAAT TAAHHÜT İŞLETMELERİNDE İNSAN KAYNAKLARINI BULMA VE SEÇME ENKA İNŞAAT SANAYİ A.Ş.'DE UYGULAMA Nihan CİVAN İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2002 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Serap BENLİGİRAY İnşaat sektörü, konut, yol, baraj, liman, köprü, fabrika binası gibi te sisler üreten kuruluşlar ile bu kuruluşlara doğrudan veya dolaylı olarak girdi sağlayan tüm sanayi ve hizmet kuruluşlarını kapsayan çok geniş bir sektördür. Bu sektörün çalışması, ekonominin çok geniş bir kesimi üze rinde itici, sürükleyici ve uyarıcı etkiler yapar. Diğer taraftan inşaat sektö rü, emek-yoğun teknoloji kullanımı nedeniyle Türkiye'de geniş istihdam olanakları da yaratmaktadır. Ayrıca bu sektör niteliksiz işçilere kolaylıkla iş sağlayabilme açısından da önemli bir üstünlüğe sahiptir. Ayrıca, özel likle son yıllarda hızlı bir gelişme gösteren dış müteahhitlik hizmetleri de bu hizmetler karşılığı sağlanan gelirlerin yanısıra, inşaat malzemeleri ihra catı ve işçilerin yurt dışında istihdamı yoluyla bir taraftan milli gelir ve istihdamın artışına, diğer taraftan da dış ödemeler dengesine olumlu kat kılar sağlamaktadır. Ekonomik kalkınma ve sosyal refah ile bu ölçüde yakından bağlantılı olan inşaat sektörünün yapı ve işleyişinde çekirdek görevini inşaat-taahhüt işletmeleri yerine getirmektedir. Bu işletmelerin etkin çalışmaları ve fonk siyonlarını başarılı olarak gerçekleştirmeleri tüm sektörün başarısını ve gelişmesini etkileyecektir. Küçük bir apartman inşaatçısı ile uluslararası bir baraj ihalesini kazanmış bir inşaat-taahhüt işletmesi arasında işin nite-Ill ligi bakımından bir fark bulunmamaktadır. Ancak işin ölçeği büyüdükçe kullanılan teknoloji değişmekte; ekonomik, politik, sosyal çevre etkenleri karmaşık bir görünüm kazanmaktadır. Çalışmamın birinci bölümünde inşaat sektörü ve inşaat taahhüt işlet meleri yapısı ve temel unsurları hakkında bilgiler verildi ve insan kaynak ları yapısı ve yönetimi anlatıldı. İkinci bölümde inşaat taahhüt işletmele rinde insan kaynağını bulma konusu üçüncü bölümde insan kaynağını seçme süreci anlatıldı. Son bölümünde ise bir inşaat taahhüt işletmesi olan ENKA İnşaat ve Sanayi Ticaret A.Ş.'de uygulama yapıldı. Bu uygulamaya göre işletmenin yapısı, yönetim organizasyonu insan kaynaklarını bulma ve seçme süreci işlenmiştir. Ve varılan sonuçlar ortaya konduktan sonra, öneriler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Construction sector is a very large sector including both organizations building houses, roads, dams, harbours, bridges, factories and all the industries and service organizations providing input directly or indirectly to these organizations. The working of this sector has initralizing, supporting and warning effects on a very wide section of the economy. On the other hand, construction sector creates wide imployment opportunities in Turkey, by means of using technology rich in labour. This sector also has a superiority by means of providing ungualifieel workers with jobs easily. Especially in recent years, exterior construction services which have made a reynig progress, have provided income by means of there services, and they hava increased our national income and employmend by the exportation of building material and the employment of our workers abroad; on the other hand, they hava made considerable constriction to our foreign exchange balance. Construction undertaking administrations perform the core in the structure and function of the construction sector, which is related so closely to economical improvement and social wealth. The effective working amd success of these administrations will effect the success and development of the whole sector. There is no significant difference between a small building constracter and a construction undertaking administration which has assigned an informational dam project, in terms of the quality of the job. But as the scale of the job becomes larger, the technology used doffers; economical, political and social environment factors seem more complex. In the first part of this study, general information about the structure and basic factors of the construction sector and construction under taking administrations is given and the structure and management of humanresources is described. In the second part, finding human resources in construction undertaking administrations is discussed. The third part is about the selection of human resources in these administraions in the last part of the study, application is carried about the finding and selection of human resources in ENKA construction and Industry Company which is a construction undertaking administration. In this application, the structure organization of the administration, the process of finding and selecting human resources is investi gated. The results are given and then suggestions are made.