Milletlerarası Hukuk açısından En Çok Gözetilen Ulus Kaydı
Most-favored-national clause in respect of International Law
  1. Tez No: 117175
  2. Yazar: ELİF UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU MİLLETLERARASI HUKUK AÇISINDAN EN ÇOK GÖZETİLEN ULUS KAYDI Elif UZUN Kamu Hukuku Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2002 Danışman: Doç. Dr. Ayşe Nur TÜTÜNCÜ 20. yüzyıla damgasını vuran küreselleşme olgusu, milletlerarası ilişkilerde de etkisini göstermiş ve Devletler, birbirleriyle olan ilişkilerini kodlaştırma yönünde büyük bir ilerleme sağlamışlardır. Çalışmamızın konusunu oluşturan“En Çok Gözetilen Ulus Kaydı”, milletlerarası andlaşmaların her türünde karşımıza çıkabilen, ayırıcı özelliği olarak da, andlaşma yapan tarafların karşılıklı ilişkilerinde, tarafların diğer Devletlerle olan ilişkileri açısından eşitliği sağlamayı amaç edinen bir kayıttır. Bu kayıtla, andlaşmanın tarafı olan Devletler birbirlerine, üçüncü Devletlere tanımış oldukları ya da daha sonradan tanıyacakları ayrıcalıkları -tek taraflı ya da karşılıklı olarak- tanımayı taahhüt ederler. Bu kayıt bir andlaşma hükmü olmasından dolayı, egemen ve eşit Devletlerin serbest iradeleriyle oluşturulmaktadır. Ancak milletlerarası ilişkilerin kodlaştırılmasında önemli etkisi olan milletlerarası teşkilatların da etkisiyle, özellikle ticari alanlarda, bu kaydın belli ilkeler etrafında oluşturulması her geçen gün kabul görmektedir. Kayıt, ilk ortaya çıktığı dönemlerden günümüze kadar, oldukça değişik uygulamalara konu olmuş ve zaman zaman milletlerarası anlaşmazlıklara da neden olmuştur. Günümüzde dünya ticaretine yön veren Dünya Ticaret Örgütü de, temel ilke olarak eşitliği, bu ilkenin aracı olarak da en çok gözetilen ulus kaydını kabul etmektedir. Kaydın ve uygulamalarının ekonomik yönden sıkça tartışıldığı bir ortamda, hukuki yönlerinin de ayrıntılarıyla ortaya konması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE MOST-FAVOURED-NATION CLAUSE IN THE CONTEXT OF INTERNATIONAL LAW Elif UZUN Department of Public Law Anadolu University Social Sciences Institute, August 2002 Advisor: Assc. Prof. Ayşe Nur TÜTÜNCÜ The concept of globalization which has marked the 20th century, has also affected the international relations, and States have attained considerable progress in the codification of relations between them.“The most-favoured-nation clause”, the subject of our study, may be encountered in any kind of international agreement and its distinguishing feature is that its aim is to provide equity between the Parties of the agreement involving the clause in regard of the relations between the Parties and the third States. With this clause, the Parties of the agreement accept -unilaterally or reciprocally- to extend to each other the concessions which they have given or will give to the third States. This clause is a provision of an agreement, so it is determined by the free will of sovereign and equal States. But, with the effect of international organisations to the codification of international relations, the formation of the clause on the basis of certain principles, especially in the area of trade, is more and more accepted. From the first periods of its emergence, the clause has been subjected to differential practices and from time to time caused international disagreements. Today, World Trade Organisation, which directs world trade, accepts equity as a basic principle and the most-favoured-nation clause as the main instrument for this principle. In an environment where economic consequences of the clause and its practices are often discussed so long, a detailed analysis of the legal aspects of the subject is also required.