Türk Anayasa Hukukunda yargı bağımsızlığı
Judical independence in Turkish Constitutional Law
- Tez No: 117174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRK ANAYASA HUKUKUNDA YARGI BAĞIMSIZLIĞI Bülent YÜCEL Kamu Hukuku Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2002 Danışman: Doç. Dr. Erdal ONAR Türk Anayasa Hukuku'nda Yargı Bağımsızlığı adını verdiğimiz çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmamız ile hukuk devleti ve dolayısıyla demokrasinin gelişiminde ciddi bir paya sahip olan yargı bağımsızlığı kavramı incelenmiştir. Bu çerçevede yargı organının Türk Anayasalarındaki düzenleniş hali ve bağımsızlığı konuları işlenerek, bugün ulaşılan düzeye dikkat çekilmek istenmiştir. Tezimizin birinci bölümünde yargı bağımsızlığı kavramının anlam ve kapsamı ayrıntılı olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu yönde; bağımsızlık olgusunun unsurları ve bunun sağlanmasında gerekli olan güvenceler sistemi ele alınmıştır, ikinci bölümde Türk Anayasalarında yargı bağımsızlığı kavramının gelişimi ve düzenlenmesi çerçevesinde Osmanlı - Türk Anayasaları inceleme konusu edilmiştir. Tezimizin son kısmını oluşturan üçüncü bölümde; özellikle 1961 Anayasası'nın karakteristiği ve felsefesinden oldukça uzaklaşılarak hazırlanan 1982 Anayasası düzenlemeleri ele alınmıştır. Böylelikle; günümüz Türk Anayasa Hukuku'nda hâkime ve yargı organına bakış değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT JUDICIAL INDEPENDENCE IN TURKISH CONSTITUTIONAL LAW Bülent YÜCEL The Public Law Science Anadolu University Social Sciences Institute, August 2002 Advisor: Doç. Dr. Erdal ONAR Our study which is called Judicial Independence in Turkish Constitutional Law consists of three parts. In our study the concept of Judicial Independence which has played a main role in the development of the rule of law and consequently democracy has been examined. In this context, it has been our intention to draw attention to the current position of judicial power in Turkey by exarriining the regulation of judicial power and judicial independence in Turkish Constitutions. In the first chapter of our study we have tried to evaluate the meaning and scope of the concept of judicial independence in detail. In this respect, we have studied the elements of the concept of independence and system of guarantees which is required to maintain it. In the second chapter the development of judicial independence is studied in historical perspective, by studying the Turkish Constitutional movements prior to 1982 Constitution. In the third chapter which is the last part of thesis, particularly the regulations of the 1982 Constitution, which has been prepared by changing the characteristics and philosophy of the 1961 Constitution, have been studied, Thus we have tried to evaluate the viewpoint of the current Turkish Constitutional system on judges and judicial power.