Türk Ceza Mahkemesinde kanun yolu olarak itiraz
Exception as a legal remedy against court decisions in Turkish Criminal Procedure Law
- Tez No: 117176
 - Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT TOROSLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRK CEZA MUHAKEMESİNDE KANUN YOLU OLARAK İTİRAZ Hakan KARAKEHYA Kamu Hukuku Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2002 Danışman: Prof. Dr. Nevzat TOROSLU Kanun yollan ceza muhakemesinin en önemli kurumlarından biridir. Yargılama makamları tarafından verilen kararlardaki hataları gidermenin tek yolu, kanun yolu kurumundan faydalanmaktır. İtiraz yolu da Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunumuzda düzenlenmiş olan kanun yollarındandır. İtiraz yolu, kural olarak yargıçlık kararlarına karşı kabul edilmiş bir yoldur. İstisnai olarak itiraz edilebilen mahkeme kararları da vardır. Ceza muhakemesi hukukumuzda itiraz yolu ile ilgili bazı problemler bulunmaktadır. Terminoloji problemi bunlardan ilk akla gelenidir. Hukukumuzda kanun yolu olsun olmasın bir çok hukuki çareyi ifade etmek için itiraz terimi kullanılmakta, bu sebeple de çok karışıklık ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kural olarak sadece yargıçlık kararlarına karşı itiraz olunabilmesi ve mahkeme kararlarına itirazın istisna olması sebebiyle, bir takım mahkeme kararları kanun yolu denetimi dışında kalmaktadır. Bunun sakıncalarını gidermek isteyen hukuk uygulaması, kanunda belirtilmeyen bazı mahkeme kararlarına karşı da itiraz yolunu kabul etmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT EXCEPTION AS A LEGAL REMEDY AGAINST COURT DECISIONS IN TURKISH CRIMINAL PROCEDURE LAW Hakan KARAKEHYA Department Of Public Law Anadolu University, Institute Of Social Sciences, July 2002 Advisor: Prof. Dr. Nevzat TOROSLU The legal remedies against the decisions of the legal authorithies form one of the most important institutions of criminal proceeding. The only way to correct the judicial errors of the conclusions of the legal authorities is to apply these legal remedies. Exception is, one of the legal remedies against the decisions of the legal authorithies, prescribed by our Criminal Procedure Law. Exception is a legal method generally applied against the decisons of judges. However exceptions may be taken exceptionally against some court decisions. There are some problems about the exception in our criminal procedure law. The problem of terminology is one of these. In our legal system, the term“exception”is used for every kind of legal remedy be it against the legal authorities or not. Thus many ambiguities arise. Moreover the main rule is that the exception may be taken against the decisions of judges while it is an exception to take the exception against the decision of the courts. For this reason some court decisions are exempted from judicial review. But in practice in order to remove the drawbacks of this exemption, some court decisions are accepted to be taken on exception even it is not prescribed by law.