Terminal sahası geliş-kalkış yolları tasarımı ve İstanbul terminal sahası uygulaması
Terminal area arrival-departure route design and application of Istanbul terminal area
  1. Tez No: 117180
  2. Yazar: MUSTAFA MALKOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR USANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sivil Havacılık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Civil Aviation, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TERMİNAL SAHASI GELİŞ-KALKIŞ YOLLARI TASARIMI VE İSTANBUL TERMİNAL SAHASI UYGULAMASI Mustafa MALKOÇ Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Öznur USANMAZ Uçuş prosedürleri tasarımı hava sahasının verimli ve esnek kullanılmasını etkileyen en önemli faktördür. Hava trafiğinin yoğun olduğu sahalarda geleneksel uçuş prosedürleri uygulandığında gecikmeler ve tıkanıklıklar olmaktadır. Saha seyrüseferi (RNAV) uçuş prosedürleri, yer bazlı seyrüsefer sistemlerine bağlı olmadığı için tasarımcıya çok daha fazla seçenekler sunar. RNAV kullanımıyla uçaklara en elverişli yollar tahsis edilebilir. Bu çalışmada, RNAV uçuş prosedürleri kullanılarak İstanbul TMA'daki gecikme ve tıkanıklıklara çözüm getirmek ve TMA trafik kapasitesini artırmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul TMA yapısı yeniden tasarlanmış ve eş zamanlı simulasyonlar ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT TERMINAL AREA ARRIVAL-DEPARTURE ROUTE DESIGN AND APPLICATION OF ISTANBUL TERMINAL AREA Mustafa MALKOÇ Civil Aviation Management. Anadolu University Institute of Social Sciences, September 2002 Advisor: Ass. Prof. Öznur USANMAZ Flight procedure design is the most effective factor to use airspace flexible and effective. Delays and bottleneck occur while coventional flight procedures used in the peak traffic area. Since area navigation (RNAV) flight procedures do not depend on ground based radio navigation aids, they help and give more alternatives to the designer. İt can be obtained more conveinent routes to the aeroplanes by applying RNAV. In this project, it is aimed to extend traffic capacity of Istanbul TMA and to solve delay and bottleneck problems by applying RNAV procedures. To achieve this goal, Istanbul TMA was re-designed and analysed with real time simulations.