Kurumsal kimlik web sitelerinin etkileşimin boyutları açısından çözümlenmesi
Analysis of the corporate identity web sites from the dimensions of interactivity
  1. Tez No: 117181
  2. Yazar: ÖZGÜL İNAM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERRUH UZTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU KURUMSAL KİMLİK WEB SİTELERİNİN ETKİLEŞİMİN BOYUTLARI AÇISINDAN ÇÖZÜMLENMESİ Özgül İNAM Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2002 Danışman: Yar. Doç. Dr. Ferruh UZTUĞ İnternetin, kullanım alanı en yaygın olan bileşeni web siteleridir. Bu sanal ortam, bilginin dolaşım ve paylaşımı, eğlence, pazarlama, alış-veriş yapma vb. amacıyla; hem tüketiciler hem de üreticiler tarafından giderek daha çok ve daha sık kullanılmaktadır, internetin, öteki medyaya olan en önemli üstünlüğü, etkileşim özelliğidir. Web, sunduğu etkileşim olanağı nedeniyle; hem reklam, halkla ilişkiler, doğrudan pazarlama, kişisel satış gibi pazarlama iletişim faaliyetleri; hem de kurumsal kimlik ve imaj oluşturmak ya da pekiştirmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu araştırma, web sitelerinin etkileşim düzeylerinin belirlenmesi ile ilgilidir, ılışma evreni olarak, Türkiye'deki ürün, hizmet ve ürün artı hizmet pazarlayan kurumların, kurumsal kimlik web siteleri seçilmiştir. Toplam 30 site, ilgili literatür anarak tespit edilen etkileşimin beş boyutunu (kullanıcı kontrolü, tepki verebilme, bağlantı kurabilme, kişiye özel olma ve eğlenceli olma) oluşturan özellikler açısından ;elenmiştir. Sitelerin 1 5 tanesi hizmet, 11 tanesi ürün, dört tanesi ise ürün artı hizmet esidir. Yöntem olarak içerik çözümlemesi kullanılmıştır. Seçilen sitelerde, anılan beş boyutla ilgili yaklaşık 50 özelliğin varlığına ya da yokluğuna bakılmıştır. İncelenen web sitelerinde; etkileşimin en' çok olduğu boyut, eğlenceli olma boyutudur. En az olunanı ise tepki verebilme boyutudur. En çok etkileşim özelliğine sahip olan site grubu hizmet artı ürün grubu; en az özelliğe sahip olan ise ürün grubu ırak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Analysis Of The Corporate Identity Web Sites From The Dimensions Of Interactivity Özgül İNAM Division of Advertising and Public Relations Anadolu University Institute of Social Sciences, August, 2002 Advisor: Asis. Prof. Dr. Ferruh UZTU? Web is the most popular component of the Internet. The use of this virtual communication medium for many purposes such as communication, sharing knowledge, entertainment, marketing, shopping etc. by consumers and by producers has been increasing every other day. This research is related with the determination of the interactivity level of the web sites. It has been carried out on the institutional identity web sites of organizations which marketing service, product and service plus product. Totally 30 web sites has been examined through the 5 dimensions of interactivity which are taken out from the literature. 15 of 30 sites are service, 1 1 for product and 4 for service plus product sites. Content analysis method used for the research. Existence of 50 features related with the 5 dimension of interactivity, searched thoroughly in these 30 sites. Comparing with the other media, the Internet is the most interactive one. Interactivity is the distinctive feature of the internet. Because of this feature, it has been used not only for the marketing communication activities, like advertisement, public relations, direct marketing and personnel selling, but also for the establishing institutional identity, and image or reinforce them. According to the findings of the research, entertainment dimension of interactivity has most interactive features. And the reaction dimension of the interactivity has the least interactive features.