Televizyon dizilerinde organize suç: Deliyürek dizisi üzerine bir inceleme
Portrayal of or ganized crime in television series: An application on serie Deliyürek
  1. Tez No: 117179
  2. Yazar: UFUK ERİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. HALUK YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TELEVİZYON DİZİLERİNDE ORGANİZE SUÇ: DELİYÜREK DİZİSİ ÜZERİNE BİR İNCELEME Ufuk Eriş Sinema-Televizyon Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Prof. Dr. A. Halûk Yüksel Suç karmaşık bir toplumsal olgudur. Bilim adamları kendi içinde suç olan bir davranış olmadığını belirtmektedirler. Suç, toplumdaki bireylerin çoğunluğu tarafından kabul edilmiş ve üzerinde uzlaşılmış olan değerlerin ihlalidir. Bu durumda suç toplumsal bir olgu ve sorundur. Modern toplumlarda, örgütlü suç çok büyük bir toplumsal sorun haline gelmiştir. Bu suç, belirli toplumsal koşullarda ve toplumsal sistemlerde ortaya çıkmaktadır. Yalnızca devletin yapacağı kanuni düzenlemeler ya da baskı güçleriyle sorunu ortadan kaldırma çabası toplum tarafından desteklenmedikçe yeterince etkili olamamaktadır.Toplumun bu düzeyde bir tepki oluşturabilmesi, sorunun çözümüne katkıda bulunabilmesi için de sorunu doğru algılayabilmesi gerekmektedir. Modern toplumlarda, toplumsal bir olgu olarak suçun toplum tarafından kavranması da diğer toplumsal gerçeklikler gibi kitle iletişim araçlarıyla olmaktadır. Günümüzün en etkin kitle iletişim aracı ise televizyondur. Televizyon, günümüzün mit üreticisidir. Çağdaş mitler işlevlerini artık televizyon yoluyla üretilen popüler kültür ürünleri yoluyla görmektedirler. Bireyler televizyondan toplumsal gerçekliği algılamalarına ve anlamlandırmalarına olanak tanıyan haberleri ve bilgileri almaktadırlar. Fakat bireyler toplumsal gerçeklik hakkında televizyondan yalnızca kurgusal olmayan program türleriIll aracılığı ile bilgi almazlar. Kurgusal program türleri içerisinde ise en çok üretilen ve en çok izleyici toplayan tür ise televizyon dizileridir. Türkiye'de, özellikle Susurluk skandalından sonra örgütlü suç gündemde birinci sırada yer almıştır. Bu dönemde televizyon dizilerinin içeriklerinde de örgütlü suç konusunda bir yoğunlaşma gözlenmektedir. Bu dizilerden en çok izlenme oranına sahip ve örgütlü suçu konu alan diziler içerisinde tanımlayıcı özellikleri bakımından en yetkin olanı, içeriği ve gerçeklik ile ilgili göndermeleri ile gündeme gelen“Deliyürek”isimli dizidir. Bu araştırmada,“Deliyürek”dizisinin içeriğinde örgütlü suçun bir portresi araştırılmıştır. Buna göre, dizide sunulan örgütlü suç türleri açısından bakıldığında şiddet içeren sansasyonal suçların ağırlıklı olarak yer aldığı, fakat, örgütlü suçun toplumsal yapı için asıl büyük zararlar vermesi muhtemel suçların ağırlıklı olarak yer almadığı gözlemlenmiştir. Örgütlü suçların işlenme nedenleri kişisel sebeplere indirgenmektedir. Devlet suçlara ancak sonuç aşamasında müdahale etmekte ve hiçbir suçlu hukuken cezalandırılmamaktadır. Bu durum, kurumlaşmış otoriteye güvensizliğin bir ifadesi olarak değerlendirilebilir. Örgütlü suç önlenememektedir. Suçların büyük kısmını, ancak kahraman önleyebilmekte, bu durumda da kahraman şiddet kullanımı yolunu seçmektedir. Bu da, yasal olmayan şiddet kullanımının meşrulaştırıldığını göstermektedir. Mağdurların da büyük bölümü suçludur. Bu da suça karşı değil suçlular arasında bir mücadelenin sergilendiğini göstermektedir. Suçlular ve mağdurların genellikle yardımcı karakter ya da figüran oldukları gözlemlenmiştir. Sonuç olarak bu dizide, varolan toplumsal yapıdaki sorunların ve organize suç sorununu oluşturan temel koşullar ve karşıtlıkların, popüler kültürün varolan toplumsal gerçekliği katlanılabilir kılmak ve böylece devamını sağlamak işlevi yoluyla, mitsel yapıların basit ve temel karşıtlıklarına indirgendikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PORTRAYAL OF ORGANIZED CRIME IN TELEVISION SERIES: AN APPLICATION ON TV SERIE“DELİYÜREK”Ufuk ERİŞ Division of Cinema-Television Anadolu University Instute of Social Sciences, September 2002 Advisor: Prof. Dr. A. Halûk Yüksel Crime is a very complex social issue. Scholars agreed that there is no behaviour that inherently criminal. Crime is violation of the rules or values in other words violation of common concensus. Crime is a social issue and a social phenomena. In modern societies, organized crime has become a very serious social problem. This kind of crimes occurs under certain social conditions. Governments' legal regulations and coercive power cannot be enough to cope with this problem unless individuals in the society support the government's effort. Individuals in modern societies, perceive the image of crime like other forms of social reality from mass media. For about a half century the most effective and common mass communication medium has been television and still it is. People gather information and news mostly from this medium that helps them perceiving and understanding of the social reality. Crime is an integrated part of the modern worlds's social reality. 90 percent of television content is fictional. Among fiction genres, the most popular and common one is television series. In Turkey, especially after the 'Susurluk Scandal', organized crime became the most popular topic for television dramas. At the same period, there has been a great increasing in the contents of television series about organized crime. Among these series, the serie named“Deliyürek”got the highest ratings. It became the most popular prime time television serie. In this study, a portrayal of crime is searched in the content of“Deliyürek”. Content analysis is applied to the content of the“Deliyürek”. It is found that, in this TVserie, sensational and violent crimes are frequently shown. But, the crimes like, racketeering, drugs, corruption etc. which are more representative for organized crime, are rare. It is also found that, causes of commiting organized crime are reduced in individual and personal causes. Legal authority interferes in crimes only after they are committed and none of them is punished legally. This situation can be evaluated as an expression of a distrustfulness to the instutionalized authority. Organized crime cannot be prevented in this way. Most of the crimes observed in the content can be prevented only by the hero's violent acts. And it is signifies the justification of the using illegal violence. Victims are criminals too, in this TV serie. This findings shows that the theme of this TV serie is not a fight against crime, but a struggle between criminals. It is observed that both criminals and victims are minor characters or walk-ons. As a result, in this TV serie, it is found that basic conditions of the social problems and organized crime are reduced to the extremely basic and simple mythic structures by the function of the popular culture that makes given social realities' unequalities and problems acceptable for the individuals.