Türkiye'de geçmişten günümüze işçi sendikaları ve siyasi partiler arasındaki ilişkiler
Relations between labor unions and political parties past to now in Turkey
  1. Tez No: 117192
  2. Yazar: SEDA AKYALÇIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DENİZ KAĞNICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRKİYE'DE GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE İŞÇİ SENDİKALARI VE SİYASİ PARTİLER ARASINDAKİ İLİŞKİLER Seda AKY ALÇIN Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2002 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Deniz KAĞNICIOĞLU Hem sendikalar, hem de siyasi partiler toplumun sosyo-kültürel yapısı içerisinde sosyal birer olgu olarak kabul edilmektedirler. Sendikalar ve siyasi partiler bu sosyo kültürel yapı içerisinde sürekli iletişim içerisindedirler. Genel anlamda, bu ilişkinin siyasi partiden sendikaya doğru değil, sendikadan siyasi partiye doğru olması gerekmektedir. Ancak, bu çalışmada Türkiye için ilişkinin belirtilen yönde olmadığı açıklanmaya çalışılmıştır. Türkiye'de geçmişten günümüze kadar geçen dönemdeki sendika ve siyasi parti ilişkisini incelediğimizde yönün siyasi partilerden sendikalara doğru olduğu görülmektedir. Bununla birlikte günümüzde sosyal ve ekonomik alanda meydana gelen değişimler de doğrudan sendikalar ve siyasi partiler üzerinde etkili olmaktadır. Küreselleşme olgusu, esneklik, sendikasızlaştırma eğilimleri ve yeni teknolojik gelişmeler, sendikalar üzerinde etkili olmaktadır. Bu doğrultuda, sendikaların yürüttükleri politikalarda da bazı değişimler yaşanmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'deki sendikalar ve siyasi partiler arasındaki ilişkiler geçmişten günümüze kadar geçen süreç içerisinde ele alınmış ve buna bağlı olarak sendikal politikalarda meydana gelen değişimler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT Both labor unions and political parties are accepted as a social-cultural structure of the society. Labor unions and political parties are in contact continuously in this social cultural structure. Generally, this relation should not be from political party to labor union, it should be from labor union to political party. However, in this study, it is tried to explain that the direction of this relation in Turkey is not same as mentioned above. When we examine the relation between the labor unions and political parties, it is seen that the direction has been from political party to labor union from past to now in Turkey. In addition, nowadays, changes in social and economic areas have been effective directly on labor unions and political parties. Globalization fact, flexibility, tendencies not to unionize and new technological developments are effective on labor unions. With in this context, some changes are living in politics carried out by labor unions, as well. In this study, relations between labor unions and political parties are considered from past to now in Turkey and also up to these relations, changes in labors' politics are investigated.