Havayolu işletmelerinde toplam kalite yönetimi
Total quality management in airlines
  1. Tez No: 117193
  2. Yazar: AYHAN KARANFİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ TAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZU HAVAYOLU İŞLETMELERİNDE TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ Ayhan KARANFİL Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2002 Danışman : Yrd. Doç.Dr. Deniz TAŞÇI Bu tezde Kalite, Toplam Kalite Yönetimi ve havayolu işletmelerinde uygulanma prosedürleri incelenmiştir. İç ve dış müşterilerin tatminlerinin en yüksek düzeyde sağlanması şeklinde özetlenebilen Toplam Kalite Yönetimi öncelikle üretim sektöründe daha sonra hizmet sektöründe kabul görmüştür. Toplam Kalite Yönetimi, en üst düzey yöneticiden en alt çalışana kadar bir kültür değişimini gerektirmektedir. Uygulama safhasında çok çeşitli problemlerle karşılaşılmakta bu problemlerin çözümlenmesi ve istenilen standartlara ulaşılması uzun süreler almaktadır. Havayolu işletmelerinde en öncelikli politika emniyettir. Bunun yanısıra ulusal ve uluslararası kural ve standartlar havayolu şirketlerinin kalite politikalarını önemli ölçüde belirlemektedir. Bu kural ve standartlar sağlandıktan sonra şirket içi kalite programı oluşturulur. Anahtar Kelimeler : Kalite, Toplam Kalite Yönetimi, Havayolu İşletmeleri
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT TOTAL QUALITY MANAGEMENT IN AIRLINES Ayhan KARANFİL Civil Aviation Management Anadolu University Social Sciences Insitute, November 2001 Advisor : Asst. Prof. Deniz TAŞÇI In this thesis, it is investigated Total Quality Management and its application in airlines. The Total Quality Management which is resumed as getting to satisfaction of internal and external costumers with the highest ratio, firstly is accepted by production sector and than service sector. The Total Quality Management is required a culture change from accountable manager to all workers. In application phase, it is faced a lot of problems and solving of them and getting required standarts take a long time. In airlines, the safety has a priority. Also, national and international rules and standarts design quality politics of airlines. After that this rules and standarts is obtained, internal company quality program is formed. Keywords : Quality, Total Quality Management, Airlines