Yeni ürün geliştirme ve Pınar Entegre Et ve Un Sanayi A.Ş.'de bir uygulama
New product development and an application in Pınar Entegre Et ve Un Sanayi A.Ş.
  1. Tez No: 117191
  2. Yazar: İLKAY UZMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL TENEKECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
YUSEK LİSANS TEZ ÖZÜ YENİ ÜRÜN GELİŞTİRME ve PINAR ENTEGRE ET ve UN SANAYİ A.Ş.'DE BİR UYGULAMA İlkay UZMAN İşletme (Pazarlama) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Prof.Dr.Birol TENEKECİOĞLU Yenilik hızla değişen günümüz dünyasında yaşayan bizleri her yönden saran bir olgudur. Günümüzün değişen çevresel, teknolojik, toplumsal ve ekonomik koşulları bireylerin tüketim alışkanlıklarında değişikliklere neden olmaktadır. Müşteri odaklı, modern pazarlama anlayışını benimseyen işletmelerde bu değişime ayak uydurmak zorundadırlar. Eğer işletme bu değişen koşullara ayak uydurmazsa yok olup gitmeye mahkumdur. Bu nedenle yeni ürün geliştirme faaliyetleri bir işletme için hayati önem taşımaktadır. Ancak, yeni ürünler bir işletmeyi yaşatan ve onun geleceğini şekillendiren en önemli öğe olmasına rağmen, başarılı yeni ürünler geliştirebilmek rastlantılarla oluşan bir durum değildir. Aksine işletmeler planlı yeni ürün geliştirme faaliyetleri ve düzenli yeni ürün geliştirme süreci ile başarılı olabilmektedir. Çünkü yeni ürün geliştirme oldukça masraflı bir iştir ve bu yüksek maliyetin yanında oldukça yüksek başarısızlık oranları söz konusudur. Bu nedenlerden ötürü yeni ürün geliştirme; üzerinde dikkatle durulması gereken önemli bir işletme faaliyetidir. Çalışmada yeni ürün geliştirme konusu ve yeni ürün geliştirme süreci incelenmiştir. Ayrıca Pınar Entegre Et ve Un Sanayi A.Ş.'de yapılan bir uygulamaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT NEW PRODUCT DEVELOPMENT AND AN APPLICATION IN PINAR ENTEGRE ET VE UN SANAYİ A.Ş. İlkay UZMAN Department of Business Administration Anadolu University, The Institute of Social Sciences, September 2002 Supervisor: Prof.Dr.Birol TENEKECİO?LU The innovation is the fact which widely surrounds us who live in today's rapidly changing world. The changing enviromentals technological, social and economical conditions of today lead to some cahanges in consumption habits of individuals. The companies considering modern customer-focused marketing understanding also have to keep in step with this change. If this does not occur, the company will face to the process of disappearing. For this reason, the activities of devoloping the new products are of vital importance for a company. Altough the new products are the most important elements which keep a company standing and form it's future, developing the new and succesful products is not a situation formed by coincidences. On the contrary the companies may become succesful only with the planned activities and systematic processes of developing the new products. So developing the new produts is a very expensive study and there are more failure rates besides it's heavy cost. Because of these reasons, developing the new products is an important company activity wihich should be taken into account seriously. In this study the subject matter and the process of developing the new products have been considered and an application on this subject matter which was made in Pınar Entegre Et ve Un Sanayii A.Ş. has been given.