Türkiye'de 2000 sonrası istikrar arayışları ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ilişkiler
Turkey's search for stabilization after 2000 and the relations with the International Monetary Fund (IMF)
- Tez No: 117200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Türkiye ekonomisi yaklaşık çeyrek yüzyıldır kronik yüksek enflasyonlu bir süreç yaşamaktadır. Devam eden kamu açıklan, siyasi istikrarsızlık, ideolojik kutuplaşma ve çarpık toplumsal bölüşüm gibi olumsuzluklar bu süreci beslemiştir. 1 Ocak 1996'dan itibaren uygulanmakta olan Gümrük Birliği ve Avrupa Birliği'ne tam üyelik konusundaki gelişmeler enflasyonla mücadele sürecini hızlandırmıştır. Spekülatif eğilimleri arttırarak reel ekonomiyi olumsuz etkileyen enflasyon öncelikle çözülmesi gereken bir sorun halini almıştır. Bu sebeple bu çalışmada artık sağlam ve istikrarlı bir ekonomik yapı oluşturmak isteyen Türkiye'nin son yıllarda uyguladığı istikrar tedbirleri ve Uluslararası Para Fonu ile ilişkileri değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın birinci bölümünde Uluslararası Para Fonu (IMF) hakkında bilgi verilmiş ve dönemler itibariyle Türkiye-Uluslararası Para Fonu (IMF) ilişkileri anlatılmıştır. İkinci bölümde, Enflasyonla Mücadele Programı hakkında bilgi verilmiş, programın 2000 yılı performansı ve bu yılı izleyen süreçte yaşanan finansal krizler incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı ve sonuçlan ile 4 Şubat 2002 tarihli Niyet Mektubu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish economy has been in a chronic high inflation process for nearly a güarter of a century. Ongoing budget deficits, political unstability, ideological polarization and unequal distribution of income were primary sources of this process. Recent progresses in Turkey's full membership status into European Union and the Customs Union which has been effective since January 1st 1996, gave a boost to the country's fight with inflation. By encouraging speculative behavior and by consequently harming the reel economy, inflation has become a major problem that needs immediate attention. Therefore, in this research, stabilization actions that have been taken by the authorities and also, Turkey's relations with International Monetary Fund (IMF) were examined. In the first part of the research, after presenting some facts about IMF, Turkey- IMF relations were examined. Second part includes, Turkey's program on dealing with inflation and this program's performance during 2000 along with the financial crisis occurred. In the third and the last part of the study, Transition to A Strong Economy Program and its progress was analyzed in conjunction with the February 4m 2002 Letter of Intent.