Gargoyle
Gargoyle
- Tez No: 117201
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ KATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ GARGOYLE Toygan EREN Heykel Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Prof. Aytaç KATI Türkiye'de toplumsal yaşam Batı kültürünü örnek almış, sanatı da daha çok Avrupa sanatının etkisi altında gelişmiştir. Sanatsal uğraşılar bireysel çıkışlar seviyesinden ileri gidememiş ve bu nedenle kendine özgü bir sanat akımı da oluşturulamamıştır. Heykeltıraşlarımız, çağını yakalamak için, çoğunlukla Avrupa kültürüne ve onun sanat anlayışına yönelmiş, fantezi ve fantastik forma dayanan Doğu kültürünü göz ardı etmiştir. Sanat tarihi incelediğinde, Doğu kültüründe sıklıkla kullanılan fantastik form ve figürlerin başlangıcının mitoloji ve hayal gücüne dayandığı görülmektedir. İnsan, korkularının üstesinden gelmek için kendisinden üstün varlıkların yardımına ihtiyaç duymuş, bu üstün varlıkların.“, yeteneklerinin kendisininkinden farklı olması gerektiğini düşünmüştür. Böylece insanoğlu bu gereksinimini fanteziyle somutlaştırmıştır. Fantezi, günümüz sanatında da çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Batı sanatı; kurallı ve matematiksel oranlara dayanan bir anlayışı benimserken, Doğu sanatı; daha özgür, daha çok ifade ve fanteziye dayanan bir anlayışı benimsemiştir. Bu anlayış farkı nedeniyle Doğu sanatı, Batılı sanatçılar tarafından hor görülmüştür. Buna rağmen Doğu kültürünün bu fantastik oluşumları, Avrupa sanatında; gerek groteskte ve sürrealizmde, gerekse post-modernizmde sıklıkla kullanılmıştır. Türkiye'de ise fantezi halen önemsenmemektedir. Bu araştırmanın çıkış noktası her ne kadar fantastik figür olsa da amaç; Doğu sanatının öğeleri üzerine bir dayatmadan çok, fantastik kurgunun, özgün bir ürünü olan ”Gargoyle' lerin" sanat tarihine etkisi vurgulanarak, fantastik figürün Türk sanatında kullanılıp kullanamayacağının yorumunu, okuyucunun özgür iradesine bırakmaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Turkish social life has identified itself with the European culture as a model and also Turkish art has developed in the effect of European art. The efforts conneted with the art have not progressed to the farther side of the individual success and therefore any special artistic trend has not been come into existence. To attain the contemporary art, our sculptures have prefered the European culture and European art at large and they have regarded the Eastern culture which have fancy and fantastic form, being insignificant. When the history of art is examined, it may be seen the origin of the fantastic forms and figures that had been used in all Eastern cultures, come from the mythology and imagination. Man kind had needed help of the superior existence to overcome their fears and they had thought that the ability of these superior existence must be different from the abilities of themself. Thus, they had made concrete their needs by useing fancy. Also fancy is used in today's art for several purposes. While Western art has identified itself with the mentality based on rules and mathematical proportions, in the other side Eastern art has identified itself with the mentality based on more independent and more expressive fancy. Since, the differince between these two mentalities, Eastern art has been looked down by Western artists. For all that, these fantastic forms and figures of Eastern culture have been used frequently in the grotesque and surreallism also in post-modernism of European art. In Turkey, the fancy is regarded being insignificant at the present time. However starting point of this research is fantastic figure, in fact, main purpose is not a dictation about elements of Eastern art, but, by stressing on influence of gargoyles that is orijinal product of fantastic fiction, to the history of art, it is to refer the interpretation about whether the fantastic figures could be used in Turkish art or not, to the independent decree of the readers.