Osmanlı Devleti hizmetinde üç yabancı danışman: Charles Ambraise, Bernard-Helmuth van Moltke, Guiseppe Danizetti
Three foreign advisers in the service od Ottoman goverment: Charles Ambraise, Bernard-Helmuth van Moltke-Guiseppe Danizetti
- Tez No: 117199
- Danışmanlar: Charles Ambraise, Bernard-Helmuth van Moltke, Guiseppe Danizetti / Three foreign advisers in the service od Ottoman goverment: Charles Ambraise, Bernard-Helmuth van Moltke-Guiseppe Danizetti
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ OSMANLI DEVLETİ HİZMETİNDE ÇALIŞAN ÜÇ YABANCI DANIŞMAN: CHARLES AMBROISE BERNARD-HELMUTH VON MOLTKE- GUISEPPE DONİZETTİ Canan KAYA Tarih Anabilim Dalı Yakınçağ Tarihi Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü,Eylül 2002 Danışman:Prof. Dr. Cahit BİLİM Charles Ambroise Bernard, 1808'de Almanya'da doğdu. Prag Üniversitesi' nde Felsefe eğitimi yaptı. Josephium Akademisinde tıp ve cerrahi eğitimini aldıktan sonra, 183 8 'de tıp alanında Osmanlı Devleti'nin hizmetine girdi. 6 yıllık Osmanlı Devleti hizmetinde Tıbbiye'yi batı tarzında geliştirmeye çalıştı. Görevi süresince Tıbbiye' nin kütüphanesi, botanik bahçesi, ebelik ve eczacılık sınıflarıyla modernleşmesinde önemli hizmetler verdi. Ayrıca Osmanlı Tıp eğitimine poliklinik, disseksiyon ve otopsi çalışmalarım dahil etti. Farmakope, Botanik, Bursa Kaplıcaları ve Perküsyon konulu kitapları tıp dünyası için önemli eserler arasındadır. 1844'de İstanbul'da vefat etmiştir. Helmuth von Moltke, 1800'de Almanya'da doğdu. Kopenhang Askeri Akademisinde askeri eğitimini aldı. Almanya ordusunda subaylık görevinden sonra 1836'da Osmanlı Devleti hizmetinde yer alarak, Asakir-i Mansure-i Muhammediye ordusunda danışmanlık yaptı. Bu görevi sırasında Osmanlı topraklarında geniş yetkilerle gezerek haritalar çizdi. Osmanlı Devleti'nin doğuda Kürtlere karşı harekatına, aynı zamanda Nizip Savaşı'na katıldı. Bu seyahatleri sırasında kardeşine ve arkadaşlarına yazdığı mektuplarla 1836-1840 yılları arasında Osmanlı Devleti' ni ve sosyal yaşamını anlattı. Osmanlı hizmetinden sonra Alman- Fransız, Prusya-Danimarka savaşlarında bulundu. 1828 Osmanlı-Rusya savaşını“1828 Seferi”adlı bir eserinde anlattı. 1891 'de vefat etti. Mezarı Polonya'dadır. Guiseppe Donizzetti, 1788'de Kuzey İtalya'da doğdu. Amcası Carini'den aldığı müzik dersleriyle kendini geliştirdi. İtalyan, Fransız ordularında bando üyesi olarak görev aldı. 1828' de Müzıka-ı Hümayun okuluna yönetici ve müzik hocası olarak göreve geldi. Mahmudiye ve Mecidiye marşları önemli eserleri arasındadır. 1836'da İstanbul'da ölmüştür. Dr.Beraard, Moltke ve Donizzetti Osmanlı devletinde tıp, askeri ve müzik alanında hizmette bulunmuş yabancı danışmanlardır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THREE FROEIGN ADVISERS IN THE SERVICE OF OTTOMAN GOVERNMENT: CHARLES AMBROISE BERNARD- HELMUTH VON MOLTKE GUISEPPE DONIZETTI Canan KAYA Science of the History University of the Anatolian, Institute of the Social Sciences, September 2002 Adviser : Prof. Dr. Cahit BİLİM Charles Ambroise Bernard was bora in Germany in 1808. He studied philosophy at the Prague University. After he had been educated in medicine and surgical, in the 1838 he began to work for the service of Ottoman Government about the medicine. He tried to develop the medical school like west countries style during his 6 years service for Ottoman government. During his all duty life he had important tasks to modernize the medical Library, botany garden, midwifery and the chemistry classes. As well he added policlinic, dissection and autopsy fields to the Ottoman Medicine Education. His books about Farmakope, Botany, Bursa Thermal Springs and Perküsyon are important studies of the Medicine community. He died in İstanbul in 1844. Helmuth von Moltke was born in 1800 Germany, he took military education at Kopenhag Military Academy. After his officer life in German Army, he joined Ottoman Government as adviser of Asakir-i Mansure-i Muhammediye Army. He drew maps on the Ottoman lands with huge authorities during his duty. He joined the operations against Kurdish at the East and also Nizip war. He told Ottoman Government and social life between 1836- 1840 years to his brother and friends with letters during his journeys. He joined germany, French, Prusya-Denmark Wars after his service in Ottoman Government. He told Ottoman- Russish War with a book named " 1 828 War' '. He has died in 1 89 1. His grave is in Poland. Guiseppe Donizetti was born in 1788, at the North Italy, he improved hisself with the music lessons by his uncle Carini. He had duties as a member of band at the French Army. He began to work in Muzika-i Hümayun School as a director and music teacher. Mahmudiye and Mecidiye Marchs are his important Works. He died in Istanbul in 1836. Bernard, Moltke and Donizetti are the foreign advisers about medicine, military and music of the Ottoman Government.