İşletmelerde toplam kalite kültürü değerlerinin gelişmesinde örgüt kültürü etkilerinin incelenmesi ve Ford Otosan İnönü Fabrikası'nda bir uygulama
An Examination of the effects of organization culture in the development of total quality cultures values in business and an application to Ford Otosan Factory in İnönü
- Tez No: 117214
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAN ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU İŞLETMELERDE TOPLAM KALİTE KÜLTÜRÜ DEĞERLERİNİN GELİŞMESİNDE ÖRGÜT KÜLTÜRÜ ETKİLERİNİN İNCELENMESİ VE FORD OTOSAN İNÖNÜ FABRİKASI'NDA BİR UYGULAMA Özlem TUNA İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2002 Danışman: Prof. Dr. İnan ÖZALP Toplam kalite yönetimi olarak adlandırılan ve örgüt kültürünü değiştirerek sürekli iyileştirmeyi amaçlayan müşteri odaklı bu yönetim stratejisi, kısa zamanda gelişerek salt iş dünyasında değil, hemen her dalda uygulama alam bulmuştur. Bu doğrultuda geleneksel yapıdan kurtulan işletmeler, küresel dünya düzenine ayak uydurarak toplam kalite kültürüne yol almaktadırlar. Bu çalışma, işletmelerde toplam kalite kültürü değerlerinin gelişmesinde örgüt kültürü etkilerinin incelenmesini kapsamaktadır. Birinci bölümde, örgüt kültürü ve toplam kalite kültürü kavramları açıklanmıştır. ikinci bölümde, örgüt kültürünün toplam kalite kültürüne dönüşümünde izlenecek yol ele alınmıştır. Son bölüm de ise, teorik bilgiler ışığı altında, Ford Otosan' da bir anket çalışması yapılmış, analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT AN EXAMINATION OF THE EFFECTS OF ORGANIZATION CULTURE IN THE DEVELOPMENT OF TOTAL QUALITY CULTURE VALUES IN BUSINESSES AND AN APPLICATION TO FORD OTOSAN FACTORY IN İNÖNÜ Özlem TUNA Business Administration Department Anadolu University Institute of Social Sciences May, 2002 Adviser: Prof. Dr. İnan ÖZALP In recent years, the client focused management strategy which is called as total quality management aiming to change organizational culture by the continuous improvement has been applied rapidly not only in the business world but in many different sectors at large. In this way, structures of the companies which are freed from conventional structure are transformed into the total quality culture in accordance with new global world dynamics. This study covers the analysis of the effects of organization culture in the development of total quality culture values in businesses. In the first chapter, organizational culture and total quality culture concepts have been explained. In the second chapter, the way to transform organizational culture into the total quality culture has been examined. In the final chapter, a survey has been conducted in Ford Otosan by using theoretical informations and the results have been evaluated.