Türkiye'de hisse senedi piyasası volatilitesinin tahmini ve dağılımların karışımı hipotezinin sınanması
An Estimation of stock market volatility in Turkey and testing the mixture of distributions hypothesis
  1. Tez No: 117223
  2. Yazar: ZİYA KORKUT EŞREFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ TÜRKİYE'DE HİSSE SENEDİ PİYASASI VOLATİLİTESİNİN TAHMİNİ VE DAĞILIMLARIN KARIŞIMI HİPOTEZİNİN SINANMASI Ziya Korkut EŞREFOĞLU İktisat Politikası Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 2002 Danışman: Prof. Dr. Önder ÖZKAZANÇ Finansal varlık getirilerinin tahmini ile ilgili en önemli konulardan biri kuşkusuz risk ve riskin getirdiği belirsizliklerdir. Bir risk ölçütü olarak kullanılması nedeniyle volatilite, son on yılda, gelişmiş ülkelere ait finansal piyasalarda geniş bir teorik çerçevede incelenmektedir. Ancak, gelişmekte olan ülkelerin piyasalar ile ilgili çalışmalar, genellikle bu piyasaların çok yeni olmalarının getirdiği veri yetersizliği ve/veya bu ülkelerde sıkça karşılaşılan siyasi ve ekonomik şoklar ile krizlerin ekonometrik modelleme aşamasında getirdiği zorluklar nedeniyle sayıca sınırlı kalmıştır. Bu çalışmada hisse senedi getiri volatilitesi, özellikle zamanla değişen getiri volatilitesi ekonometrik olarak modellenmeye çalışılmaktadır. Çalışmanın amacı, volatilitenin Türkiye hisse senedi piyasasında hangi model ile belirlenebileceğine, ne düzeyde olduğuna ve tarihsel gelişimine ışık tutmaktır. Çalışmada hisse senedi getiri volatilitesinin tahmini amacıyla geliştirilen otoregresif koşullu değişken varyanslılık (ARCH) modelleri ve çeşitli uzantıları incelenerek bunlar arasında ARMA(1,2)-GARCH(1,1) modelinin Türkiye hisse senedim piyasasındaki geçmiş volatiliteyi en iyi şekilde belirlediği sonucuna ulaşılmıştır. Model sonuçlarına göre iç-dış ekonomik ve siyasi krizlere son derece duyarlı olan endeks getiri volatilitesi kalıcı bir özellik taşımaktadır. Yani, endeks gerilileri üzerindeki bir şok sonucu ortaya çıkan volatilite uzun bir süre devam etmekte ve normal olarak sayılabilecek bir düzeye geri dönmemektedir. Diğer taraftan piyasaya gelen olumsuz haberler olumlu haberlerden daha fazla volatiliteye neden olmamaktadır. Yani, endeks getiri volatilitesi asimetrik değildir. Buna ek olarak, volatilite piyasaya gelen haberlere bir iş günü sonra tepki vermektedir. Bu çalışmada ayrıca, Türkiye hisse senedi piyasasında Dağılımların Karışımı Hipotezi çerçevesinde, işlem hacmi değişkenin volatilitedeki ARCH etkilerini azaltmadığı ve dolayısıyla bilgi tabanlı varyansların hisse senedi getiri volatilitesini ARCH tipi modellerden daha iyi belirlemediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN ESTIMATION OF STOCK MARKET VOLATILITY IN TURKEY AND TESTING THE MIXTURE OF DISTRIBUTIONS HYPOTHESIS Ziya Korkut EŞREFO?LU Economic Policy Anadolu University, Social Sciences Institute, November 2002 Advisor: Prof. Dr. Önder ÖZKAZANÇ Undoubtedly, one of the most important issues related to the estimation of financial asset returns is risk and the uncertainties associated with it. Since volatility is used as a risk measure, it has been examined widely in the financial markets of developed countries in the last ten years. However, studies on developing country financial markets remain relatively less in number due to the lack of historical data associated with those markets being new and/or due to difficulties in econometric modeling processes which stem from frequent political and economic shocks and crisis in those respective countries. In this study, stock return volatility has been examined from an econometric modeling perspective with a particular emphasis on time-varying return volatility. The objective of this study is to determine an appropriate model for Turkish stock market volatility and to examine its historical development. In this study, the autoregressive conditional heteroskedasticity (ARCH) model and its generalizations were used to examine Turkish stock market returns. Empirical findings of our study are as follows: the ARMA(1,2)-GARCH(1,1) model explains stock return index volatility best in Turkey. Index return volatility, which is verysensitive to the internal and external political and economic crisis, has been found to be persistent. That is, volatility occurring after a shock remains high for a long period of time and then does not return to its normal level. In addition, negative news that enters the market does not generate more volatility than that of positive news. Meaning, index stock return volatility is not asymmetric in Turkey. A one day delay in the reaction of return volatility to news is another characteristic of the market obtained by this study. Finally, we tested the Mixture of Distributions Hypothesis in the Turkish Stock Market. According to the test results, trading volume which enters the model as an explanatory variable in the framework of this hypothesis did not cause the reduction of the ARCH effects and consequently, information-based variances can not be used in explaining the stock market volatility in Turkey.