Canlı yayınlanan televizyon programlarında zaman olgusu
Time concept in live television programs
  1. Tez No: 117222
  2. Yazar: HAKAN UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZMİ ULUTAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
DOKTORA TEZ OZU CANLI YAYINLANAN TELEVİZYON PROGRAMLARINDA ZAMAN OLGUSU Hakan Uğurlu Sinema Televizyon Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Doç. Dr, Nazmi Ulutak İnsanoğlunun yüz yıllardır üzerinde düşündüğü zaman kavramı, her alanda etkili olmaktadır. Zamanın iyi bir şekilde kullanılması yapılan işin her alanda olumlu yönde sonuçlandırılmasında önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü zaman kavramı içinde mekan ve hareket kavramlarını da bulundurmaktadır. Zaman ancak meydana geldiği mekan ve oluşturduğu hareket ile bir anlam ifade etmektedir. Görsel sanatlarda da zaman kavramının oluşturulması ve bunun topluma hissettirilme kaygısı bu sanatların önemli sorunlarından biri olmuştur. Hareketli görüntünün elektronik ayağı olan televizyonda da zaman kavramı inşam yeniden düşünmeye sevk etmektedir. Çünkü televizyon yayıncılığının önemli bir yerini işgal eden canlı yayın programlarında gerçek zamanın belli olması, bir başlangıç ve bitişinin olması bu ortamda zamanın yaratılma sürecini görsel sanatların diğer alanlarına göre daha zor kılmaktadır. Böyle canlı bir olayı izlenebilir kılınması açısından da zaman boyutu ve bu boyutun oluşturulma çabası önem kazanmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde Zaman olgusu tarihsel süreç içerisinde felsefi yaklaşımlar ve sanat açısından irdelenmiştir. Literatür taraması yapılmıştır. İkinci bölümde sinema ve televizyonda zaman olgusu ve görüntüde zaman boyutunu oluşturan öğeler ortaya konarak nesnel ve öznel zaman kavramları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde seçilen programlar zaman boyutunu oluşturan öğeler çerçevesinde çözümlenerek zaman olgusu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TIME CONCEPT IN LIVE TELEVISION PROGRAMS Hakan Uğurlu Department of Cinema and Television Anadolu University, Institude of Social Sciences, September 2002 Advisor: Associate Professor Nazmi Ulutak The concept of time affects every aspect of life. Human beings have been thinking about it throughout the centuries. Since the concept of time includes the concept of place and motion. It is very important to use time properly for getting favorable results. Time can only have a meaning with the place in whichit occurs and the motion that it causes. One of the important issues of visual arts is the formation of the time concept. The concept on the television which is the electronical step of moving image impels people to think again, because live programs in which there is an begining and an end olso definate real time makes the creation process harder than the other fields of visual ats. Therefore the time dimension and tehe effort of forming this dimension is becoming important for rendering such a live program watchable. In the first part of the research, time phenomenia is discussed from the philophical and the art point of view in historical manner. In the second part, time phenomenia at the cinema - television and the elements of the time dimention at vision are revealed explained by the subjective and objective time concept. In the third part selected programs are investigated the elements of time dimention frame. m