The impacts of volume on volatility: Evidence from the Turkish derivative market
Hacmin volatilite üzerindeki etkileri: Türkiye türev piyasasından kanıtlar
- Tez No: 378530
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KASMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Türev piyasaların işlem hacmi ve hisse senedi piyasası getiri volatilitesi arasındaki ilişki, finans literatüründe en önemli araştırma alanlarından birisidir. Yüksek dalgalanma gösteren piyasalar görece istikrarlı borsalara göre daha farklı karakteristikler gösterebilir. Finansal krizler, yüksek dalgalanma gösteren hisse senedi piyasalarında volatilite değişimini ölçmek için pratik bir durum oluştururlar. Bu çalışma kriz döneminde, kriz öncesi döneminde Türk türev piyasası işlem hacmi ve borsa getiri oynaklığı arasındaki ilişkiye ışık tutmakta, kriz öncesinde-kriz süresince ve dolayısıyla farklı dönemlerde volatilite hareketlerini karşılaştırmaktadır. Örneklem dönemi iki alt periyoda bölünmüştür: Kriz öncesi dönemi ve kriz sonrası (konjonktürel toparlanma dönemi ). Piyasadaki volatilitenin analizi için EGARCH modeli kullanıldı. Analizlerin sonucuna göre, Türkiye'deki piyasalarda asimetrik volatilite (kaldıraç etkisi) etkisinin varlığı tespit edildi. Asimetrik volatilite teorisine göre, olumsuz haberlerin - negatif şokların volatilite üzerindeki etkisi olumlu haberlere - pozitif şoklara oranla daha büyük etkileri vardır. Türk piyasasındaki analizler teori ile aynı özellikleri göstermektedir. Türkiye piyasasındaki analiz sonuçlarına göre türev piyasalardaki işlem hacminin spot piyasa getiri oynaklığı(volatilitesi) üzerindeki etkileri genel olarak aşağıdaki gibi listelenebilir. 1) Türkiye Türev Piyasalarında asimetrik volatilite etkisi (kaldıraç etkisi) vardır. 2) Getiri Volatilitesi üzerinde negatif haberler-negtif şoklar, pozitif haberler-pozitif şoklara gore daha fazla etkilidir. İki periyotta da kaldıraç etkisi tespit edilmiştir. 3) Hata terimi üzerindeki üç varsayım alternatifine gore (Ör: Genelleştirilmiş Hata Dağılımı, Studen-T Dağılımı ve Normal Dağılım) EGARCH modelinin tahmin edilmesinde kullanılmıştır. Tahmin sonuçları üç özelliğe göre de benzer sonuçlar üretmiştir. 4) Finansal piyasalar beklentiler doğrultusunda davranış sergiler. Türkiye piyasaları gelişmekte olan piyasa kategorisinde değerlendirilmektedir. Negatif şokların olduğu durumlarda gelişmekte olan piyasalar daha fazla oynaklık gösterir. Türkiye piyasaları da gelişmekte olan piyasaların davranışlarına uygun bir şekilde davranmaktadır. Bu yüzden hisse senedi piyasa getirisi oynaklığı üzerinde negative şoklar pozitif şoklara oranla daha fazla etkiye sahiptir. 5) Hisse senedi piyasalarında yatırımcılar risklerden ve krizlerden korunmak için hedge yapma eğilimi gösterirler. Kriz dönemlerinde hedgingden dolayı türev piyasalardaki işlem hacmi artma eğilimi gösterir. Kriz dönemlerindeki işlem hacminin hızla armasına rağmen spot piyasalardaki getiri volatlitesinin etkisi normal dönemlerle benzer özellikler göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The relation between trading volume of derivative markets and stock market return volatility is one of the most important research fields in financial literature. High fluctuating markets may exhibit different characteristics from the relatively stable stock market. The financial crisis generates a practical case to measure the variation of return volatility in high fluctuating stock markets. This study sheds a light to the relation between the Turkish derivative market trading volume and stock market return volatility during the crisis period, pre-crisis and compares the movements of the return volatility before and throughout the crisis period and hence different periods. The sample period is divided into two sub-periods: pre-crisis period and the post-crisis (the cyclical recovery period). The EGARCH model is used to analyze volatility in the market. As results of the analysis, the existence of an asymmetric effect of return volatility in Turkey markets captured. According to the theory of asymmetric volatility, negative news -negative shocks have greater impacts than positive news-positive shocks on the volatility. The analysis on Turkish market also shows the same pattern with theory. The results in analyzing the impacts of derivative markets trading volume on spot market return volatility in the Turkey markets generally can be listed as follows: 1) There exists asymmetric volatility (leverage effect) in the Turkish derivative markets. 2) Negative news - negative shocks is more effective than positive news-positive shocks on return volatility. The leverage effect is captured in two sub-periods. 3) Three alternative assumptions on error term (i.e., the GED, Student - t distribution, and normal distribution) are used in the estimation of EGARCH model. Estimation results from three specifications produce very similar results. 4) Financial markets behave in line with expectations. The Turkish markets are defined in the category of emerging markets. Emerging markets expected to be more volatile under situation negative shocks. The Turkish stock markets behave in line with emerging markets. Hence, negative shocks have greater impact on the volatility of the stock market return. 5) Investors tend to hedge to escape from risks and crises in the spot markets. Derivative markets trading volume tend to increase for the purpose of hedging during times of crisis. Despite the rapid increase of trading volume during crisis period the impact on return volatility in the spot market show similar features to the impacts of regular period.