İşçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin uluslararası çalışma örgütü sözleşmeleri ve Türkiye uygulamaları
Occupational safety and health of international labour organization conventions and pratices of Turkey
  1. Tez No: 117229
  2. Yazar: HİCRAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜVİT GEREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşi Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
^ss^sT«^ YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN ULUSLARARASI ÇALIŞMA ÖRGÜTÜ SÖZLEŞMELERİ VE TÜRKİYE UYGULAMALARI Hicran AKSQY İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2002 Danışman: Prof.Dr. Nüvit GEREK Uluslararası Çalışma Örgütü, Birleşmiş Milletler'in İnsan hakları ile ilgili uzmanlık kuruluşlarından biridir. ILO, tüm dünyada çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine, sosyal adaletin geliştirilmesine katkıda bulunmaya çaba göstermektedir. Uluslararası Çalışma Standartlarını düzenlemekle yetkili uluslararası bir örgüt olan ILO, anayasasında yer alan ilkeler gereği işçi sağlığı ve iş güvenliğine İlişkin temel hakların geliştirilmesine de destek vermektedir. Bu ILO Anayasasında yer aktı ilkeler şunlardır; 0)“Evrensel ve sürekli bir bansın ancak sosyal adalet temeli üzerine kurulabileceği”gerçeği, (II)“Adaletsizlik, sefalet ve ayrıcalıkları içeren çalışma koşullarının varlığı ve bu koşulları düzeltme gereği, (IH) Uluslararası rekabetin toplumsal sonuçlarından endişe edilmesi. Yeni liberal ekonomik politikaların ve küreselleşme sürecinin hız kazandığı; bu sürece paralel olarak, rekabet baskılan ve piyasa ideolojisinin, çalışma standartlarını ve sosyal güvenlik sistemlerini uygunluk ve fayda açısından tartışmaya açtığı 21. Yüzyılda, ILO Sözleşmeleri, insancıl koşullara sahip bir çalışma düzenine ulaşılabilmesi açısından evrensel bir önem taşımaktadır. Üye devletlerin, bu gelişmeler karşısında işçi sağlığı ve iş güvenliği politikalarını, ILO'nun belirlediği uluslararası normlar çerçevesinde hayata geçirebilmeleri, hızlı ekonomik değişimin getirdiği en önemli sorunlar arasında yer almaktadır.Ill Anayasasının önsözünde ”işçilerin genel ve mesleki hastalıklara ve iş şuasında meydana gelen kazalara karşı korunması" ilkesine yer veren örgütün; sağlıklı çalışma hakkının uluslararası bir uzlaşma temelinde kurumsallaşabilmesi amacıyla, üye devletlere ne gibi önerilerde bulunduğunu, işçi sağlığı ve iş güvenliğini konu alan uluslararası sözleşmelerinde bulabiliriz. Yapılan araştırmada, işçi sağlığı ve iş güvenliği meselelerini konu alan sözleşmelere ayrıntılı bir şekilde yer verilmiş; bu sözleşmelerden yedi tanesini onaylamış bulunan Türkiye'nin ILO normlarını çalışma mevzuatına yansıtma noktasındaki kararlılığı değerlendirilmiştir. Söz konusu uluslararası sözleşmelerin, bütün uluslar için, erişilmesi gereken ortak bir ideali oluşturma noktasındaki etkililiği, üye devletlerin tutumlarıyla sıkı sıkıya bağlantılıdır. ILO bu alandaki tüm ağırlığını ancak, üye devletler sorumluluklarını görüp kabul ettikleri ve yerine getirdikleri takdirde ortaya koyabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ILO is one of the specialized organizations of the United Nations that deals with human rights at work. It is striving to contribute, throughout the world, into improving working and hying conditions and promoting social justice and thus achieving universal peace. The tLO is the Constitutionally mandated international organization and the competent body to set and deal with international labour standards, concerning occupational safety and health in promoting fundamental rights at work as the expression of its constituonal principles. That constitutional principles are; (I) The fact that“universal and lasting peace can be established only if it is based upon social jutice”, (H) The established of conditions of labour involving“injustice, hardship and privation”and the need for their improvement“ (HI) Fear öf the social effects of international competition. ILO Conventions is of universal importance to able to move for humane conditions of labour have been rapid during the 21th century where new liberal economic politics and process of globalisation and at a. time when competitive pressures and unmodulated market ideologies have been calling into question the very relevance and usefulness of labour standards and systems of social security. In response to these developments it is among the most important matters that rapid economic change has brought that the member states should put the policies concerning workers' health and labour security into effect in frame of international norms determined by ELO. In the international agreements about workers' health and labour security, we can find what kind of suggestions the organization, which includes the pririciple ”Protection the workers against common vocational diseases and labor accidents" in the introduction of its constitution, put forward to the members states with, the aim of institutionalizing the right to work in health in an internaional basis of reconciliation.The research applied included the agreements about the health of workers and labor security in detail. Turkey has approved seven of these agreements, and her determination in point of replacing ILO norms into the labor regulations has been evaluated. The effectiveness of the ILO agreemets in creating a common ideal that all nations must reach dependson the attitudes of the member states tightly. The ILO can realize its full potential in this field only if the member states see and accept their responsibilities and perform what is necessary.