Türk İş Hukukunda işçi yararına yorum ilkesi ve uygulaması
The Principle of interpretation in favour of employee and its application in Turkish Labour Law
- Tez No: 117231
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET SARACEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ TÜRK İŞ HUKUKU'NDA İŞÇİ YARARINA YORUM İLKESİ VE UYGULANMASI Nurgül KESKİN Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Prof. Dr. Nüket SARACEL Bir hukuk kuralının hangi anlama geldiği konusunda bir tereddüt ya da anlaşmazlık olması durumunda, bunun çözümlenmesi yorum yoluyla olabilecektir. Yorum İş Hukukunda da önemli bir yere sahiptir. Hukukda kullanılan genel yorum yöntemleri İş Hukuku için de geçerli olmakla birlikte, işçiyi koruma amacı, uygulamada özel bir yorum şekli olan işçi yararına yorum ilkesinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. İş hukukunun yorumunda temel olan iki kuralı şu şekilde ifade etmek mümkündür. Bunlardan birincisi iş mevzuatının yorumu veya boşlukların doldurulmasında genel hukuk kurallarına başvurmadan önce iş hukukunu oluşturan mevzuata ilişkin kurallara başvurulmasıdır. İkincisi ise; iş hukuku hükümlerinin bu hükümlerin konuluşundaki amaca göre yorumlanmasıdır, iş hukukunun amacının işçinin korunması olduğu düşünülürse, yorumda esas alınan yöntemin“işçi yararına yorum”olacağı açıktır. Ancak, iş Hukukunda işçi yararına yorumun sınırsız şekilde uygulanması çeşitli sakıncaları beraberinde getirecektir. Bu nedenle, yorum yapılırken mevzuatın çizdiği sınırın, işçi-işveren dengesinin ve ülke yararının her zaman için göz önünde tutulması gerekmektedir. Bu çalışmada, Türk iş Hukukunda işçi yararına yorum ilkesinin temel esaslan ve uygulanma şekli incelenmiştir. Bu amaçla, öncelikle genel hukuk kurallarının yorumundan yola çıkılarak, iş hukukunda egemen olan yorum ilkeleri verilmiş, daha sonra da bireysel ve toplu iş hukuku alanında işçi yararına yorum ilkesinin uygulanması irdelenmiştir. Bu inceleme yapılırken, iş mevzuatı, yargı organlarının kararları ve doktrinde yerleşmiş görüşlerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PRINCIPLE OF INTERPRETATION IN FAVOUR OF EMPLOYEE AND ITS APPLICATION IN TURKISH LABOR LAW Nurgül KESKİN Department Of Labor Economics and Industrial Relations Advisor Prof. Dr. NüketSARACEL In case of hesitation or disagreement about the subject of what the meaning of a law rule is, its solution might be made by interpretation. The interpretation has a considerable place in labor law. The general interpretation methods used in law are also valid for labor law and its aim of employee protection has been causing to come out the principle of interpretation in favour at employee that is a special interpretation form in implementation process. It is possible to express two basic rules on labor law interpretation as follows. The first one is to apply for specific rules related to labor law before applying general labor law in the interpretation of the body of current labor law. The second one is the interpretation of provisions in the direction of the goals pursued in their adaption. Taking into account the fact that the main aim of the labor law is to protect employee. The base method taken In the interpretation is to be interpretation in favour of employee. However, using the principle of the interpretation in favour of labor with an unlimited manner can cause for some drawbacks. For this reason, when making interpretation the body of current law, the balance of employer-employee and the benefit of the state economy must be taken into consideration. In this study, the basic principles of interpretation in favour of employee and its implementation in Turkish Labor Law have been examined. Firstly, from this point of view it has started by the interpretation principles which are dominant in the field of labor law. Finally, the implementation of interpretation in favour of labor has been examined in the field of individual and collective labor law. In this study, it is benefited from labor law rules, judicial decisions and general views related to labor law doctrine.