Havayolu taşımacılığında finans ve finansman kaynakları
Finance and financing resources in airline transportation
- Tez No: 117232
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SEVİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Havayolu taşımacılığında son yıllarda yaşanan hızlı gelişim ve sektörün dinamik yapısı havayolu işletmelerinin finansal sorunlarının her geçen gün çoğalmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte sorunlara ilişkin çözüm önerileri de geliştirilmektedir. Bu nedenle tezde havayolu taşımacılığında finans ve finansman kaynakları araştırılarak, Türkiye'deki havayolu işletmelerinin finans ve finansman yapısı incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde havayolu taşımacılığının dünyadaki, Avrupa' daki ve Türkiye'deki durumu incelenerek, sektörün yapısal özellikleri tanımlanmıştır. ikinci bölümde havayolu taşımacılığının uluslararası bir faaliyet olmasından kaynaklanan finansal sorunlar incelenmiştir. Daha sonraki iki bölümde havayolu taşımacılığında faaliyet gösteren işletmelerin varlık ve kaynak yapısı ortaya konularak, bu varlık ve kaynak yapışma göre havayolu taşımacılığında kullanılan finansman kaynaklan incelenmiştir. Beşinci bölümde ise Türkiye'de kurulu havayolu işletmelerinin finansman kaynaklan ve finansal sorunlarım belirlemeye yönelik bir anket yapılarak, havayolu taşımacılığının finansal sorunları için çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years rapid development of airline transportation and its dynamic structure cause the increase of financial problems of airline companies and brings the solutions of these problems as well. Therefore in this thesis finance and financing resources in airline transportation are researched thoroughly and studied financial situation of airlines in Turkey. In the first part, it is studied the position of airline transportation in the world, Europe and Turkey and industry's structural characteristics are defined. The second part describes that financial problems stem from global operations of airline transportation. In the next two parts, assets and resources structure of airline companies are exposed and analyzed available financing resources suitable for this structure. In the final part, a survey was conducted to designate financing resources and financial problems of airline firms in Turkey and proposed possible solutions for their financial problems.