Dünya'da ve Türkiye'de serbest bölgeler, faaliyetleri ve vergilendirme
Activities of free zones and taxation in Turkey and the world
  1. Tez No: 117241
  2. Yazar: ONUR BAŞER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUFAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU DÜNYA'DA VE TÜRKİYE'DE SERBEST BÖLGELER, FAALİYETLERİ VE VERGİLENDİRME Onur BAŞER Maliye Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 2001 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Tufan ÇAKIR Ülkelerin siyasi sınırlan içinde olup, gümrük sınırlarının dışında kabul edilen serbest bölgeler, 20. yüzyılın ilk yarısından itibaren gerek tür ve gerek sayı olarak artış gösterdiği gözlemlenmiştir. Gelir, Kurumlar, Katma Değer, Gümrük Vergisi muafiyet ve istisnaları, işçi gelirlerinden vergi muafiyeti kolaylıkları ile yüzde 25'e varan tasarruf sağlama, yabancı sermaye, teknoloji, istihdam ve döviz geliri sağlayan serbest bölgeler, 1980 sonrasında ihracata yönelik sanayileşme stratejisi politikası kapsamında ekonomik ve sosyal kalkınmayı benimseyip sağlam ve istikrarlı bir ekonomik temel oluşturmak isteyen Türkiye'nin amaçlarını gerçekleştirmede uygulanan önemli araçlardan birisi olması nedeniyle çalışmamızın içeriğini oluşturmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümüne, farklılık gösteren bölge türlerine ilişkin açıklamalarla başlanmış, amaç ve özellikleri anlatılmıştır. İkinci bölümde, dünyadaki serbest bölgelerin tarihsel gelişimi ele alınmış, üretim ve faaliyet konuları incelenmiş, Avrupa Topluluğu içerisindeki serbest bölgelerin hukuki ve işlevsel özelliklerine değinilerek ülkelerdeki serbest bölgeler hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'deki gelişimi ve yasal alt yapısının oluşumuyla başlanmış, hukuki ve idari yapısındaki önemli noktalar anlatılmıştır. Gümrük Birliği'nin gerçekleşmesiyle oluşan düzenlemelere değinilmiş, Türkiye'de kurulmuş olan serbest bölgelerin genel yapıları ile bugüne kadar yaptıkları ticaret hacimleri, verilerin toplanması ve çözümü çerçevesin de anlatılmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, vergi muafiyet ve istisnaları, sunulan vergi avantajlarının çeşitleri ve özellikleri anlatılmıştır. Serbest bölgeler de vergi kolaylıklarının yatırımcıları dünyaya açılmak için serbest bölgelere çektiği, serbest bölgelere olan talebin giderek arttığı, dış ticaret içindeki payının da giderek yükseldiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT Since the early 20th century we see that the free zones which are although in the political borders, accepted as out of the customs borders, are increasing both in variety and number. As the free zones which ensure income tax,corporation tax, value added tax, customs tax immunity and exceptions, possesions up to 25 percent from the tax immunity of personel incomes and also foreign capital, tecnology, foreign currency and employment, are one of the important means applicated in realizing the goals of the Turkey whom wanted to establish a strong and stabilized economic foundation after 1980 through economic and social progress including industrilization strategy policy towards exports, it composes the content of the study. The first part of the study has been started with the explanation of zone kinds showing differency, their goals and characteristics has been explained. In the second part, the historical progress of the free zones in the world their production and activity subjects have been examined and also by mentioning the legal and functional characteristics of the free zones in The European Union information about the free zones in the countries has been given. The third part, has been started with the progress and construction of the legal foundations in the Turkey, the important points of the legal and administrative structure has been explained. The arrangements after the realization of Customs Union has been mentioned, the general structures of the free zones and their trade sizes till today, has been tried to be explained by gathering and solution of the data.In the fourth part the tax immunity and exceptions, variety of tax advantages has been explained. The results reached are these; the tax facilities in the free zones attracts the investors in order to open out the world, there is an incresing demand to the free zones and the share of the free zones in the foreign trade is increasing day by day.