Hava Kuvvetleri Komutanlığında uzaktan eğitim yaklaşımıyla uygulanan 'astsubay oryantasyon kursu' programının değerlendirilmesi
The Evaluation of 'non-commissioned officer orientation course' program with the distance education approach in Turkish Air Force Command
  1. Tez No: 117240
  2. Yazar: HAKAN YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KESİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINDA UZAKTAN EĞİTİM YAKLAŞIMIYLA UYGULANAN“ASTSUBAY ORYANTASYON KURSU”PROGRAMININ DEĞERLENDİRİLMESİ Hakan YAZICI Uzaktan Eğitim Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Prof. Dr. Mehmet KESİM Türk Hava Kuvvetlerinde uzaktan eğitim yaklaşımı ile uygulanan Astsubay Oryantasyon Kursu astsubayların askeri kültür, genel kültür ve bireysel gelişim konularındaki eğitim ihtiyaçlarını karşılama çabasındadır. Astsubay Oryantasyon Kursu programından beklenen verimi elde etmek için, uygulanan programın sürekli gözden geçirilmesi, saptanan eksiklik ve aksaklıkların düzeltilmesi gerekmektedir. Astsubay Oryantasyon Kursu programını daha etkin hale getirecek doğru kararların alınabilmesi, bu kararların dayanaklarının, bilimsel çalışmalarla araştırılmasına ve uygulamaların değerlendirilmesine bağlıdır. İşte bu gereksinimden hareketle araştırmada; uzaktan eğitim yaklaşımıyla uygulanan Astsubay Oryantasyon Kursu Programı değerlendirilmiştir. Hedef kitle özellikleri, hedef kitlenin program öğelerine ilişkin görüşleri ve bu görüşlerden hareketle hesaplanan program değerlendirme puanı araştırmanın temel bulgularını oluşturmuştur. Araştırma sonunda elde edilen bilgilerin, Hava Kuvvetleri Komutanlığı uzaktan eğitim çalışmalarına yön verenlere bilimsel veriler sağlayacağı ve bundan sonraki uygulamaların bu veriler ışığında daha da geliştirilebileceği umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT The Non-Commissioned Officer Orientation Course, that is applied with the distance education approach in the Turkish Air Force, has the effort of meeting the educational needs of the Non-Commissioned Officer about military culture, general culture and individual development. The applied program must continually be examined, the deficiencies and hitches must be corrected to gain the expected output from the Non-Commissioned Officer Course.The decisions that will make the Non-Commissioned Officer Course program more active depends on the investigation of those decisions with scientific studies and the assessment of the application. Moving from this requirement, the Non-Commissioned Officer Course, that is applied with the distance education approach, is assessed, at this investigation. Target mass characteristics, opinions of the target mass about the program items and the program assesment point (score) that is calculated by starting from those opinions, form the basic findings of the investigation. The information gained at the end of this investigation is expected to provide scientific data for the people who set a course to the distance education Works of Turkish Air Force Command and the future practices are expected to be improved more by the help of the those data.