İstanbul ilinde zihin özürlü ve otistik çocuklara hizmet veren tüm vakıflarda çalışan vakıf üyelerinin vakıf çalışmalarına yönelik görüşleri
The Opinions of member of all non-profit organizations about the services provided to children with mental retardation and autism in İstanbul
  1. Tez No: 117303
  2. Yazar: SEZGİN KARTAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA BATU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
u YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ İSTANBUL İLİNDE ZİHİN ÖZÜRLÜ VE OTİSTİK ÇOCUKLARA HİZMET VEREN VAKIFLARDA ÇALIŞAN VAKIF ÜYELERİNİN VAKIF ÇALIŞMALARINA YÖNELİK GÖRÜŞLERİ Sezgin KARTAL Özel Eğitim Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Temmuz 2002 Danışman: Yrd. Doç. Dr. E. Sema BATU Bu araştırmanın amacı, İstanbul ilinde zihin özürlü ve otistik çocuklara hizmet veren vakıflarda vakıf çalışanlarının vakıf çalışmalarına yönelik görüşlerini almaktır. Niteliksel olarak desenlenen bu araştırmada farklı vakıflarda çalışan altı kişi ile yan- yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler tümevarımsal veri analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Tümevarımsal veri analizi sonucunda temalar haline dönüştürülen veriler, araştırmanın bulgularını oluşturmuştur. Bulgular vakıf çalışanlarının vakıf çalışmalarını yeterli bulmadıklarını ve kendilerine birçok yeni hedef saptadıklarını göstermiştir. Okullarında özel eğitim öğretmeni sıkıntısı çektiklerini belirten vakıf çalışanları, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ve devletten çeşitli beklentiler içinde olduklarını belirtmişlerdir. Bulgular, vakıfların aile eğitimi, işe yerleştirme gibi konularda sistemli programlan olmadığını göstermektedir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular, vakıf çalışmalarına ilişkin çeşitli önerilerin geliştirilmesini sağlamıştır. Öneriler arasında en fazla göze çarpanı vakıfların, okullarında özel eğitim öğretmeni çalıştırması önerisidir. Ayrıca, vakıflarda aile eğitimi ve iş eğitimine yönelik sistemli programların uygulanması da öneriler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT THE OPINIONS OF MEMBERS OF ALL NON-PROFIT ORGANIZATIONS ABOUT THE SERVICES PROVIDED TO CHILDREN WITH MENTAL RETARDATION AND AUTISM IN ISTANBUL Sezgin KARTAL Department of Special Education Anadolu University, Institute of Educational Sciences, July, 2002 Supervisor: Ass. Prof. E. Sema B ATU The purpose of the present study was to analyze the opinions of people who were working in non-profit organizations for children with mental retardation and autism about the services provided in Istanbul. The study was designed qualitatively and semi- structured interviews were conducted with six participants working in six different non profit organizations. The data of the interviews were analyzed inductively. As a result of the inductive analyses, many themes were formed from the data. The findings of the study revealed that the people working in the organizations were not satisfied with the services provided by the organizations and that they set many new purposes for future applications. The participants also indicated that there was a shortage of special education teachers in the schools affiliated with their organizations and that they had many expectations from the Ministry of Education and government about the services they provide. The findings also revealed that there was a lack of systematic programs about parent training and job placement. The findings of the study provided many suggestions about the services provided by the non-profit organizations for children with mental retardation and autism. The most recognized suggestion derived from the findings was that the schools affiliated with the organizations should hire special education teachers. Moreover, systematic programs should be used for parent training and vocational skills training at the schools affiliated with the non-profit organizations.