Gömük maksiller kanin dişler ile fonksiyonda olan maksiller kanin dişlerinin mine ve sement kalınlıklarının incelenmesi, bunların yaşlanma ile ilgileri
  1. Tez No: 11733
  2. Yazar: ÖNDER BOCUTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞENOL TÜZÜM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu araştırma 49 gömük ve 51 sürmüş daimi insan üst kanin dişleri üzerinde yapılmıştır -Bileme preparatları hazırlanarak mikroskobun optik sistemine monte edilen mikrometre vasıtasıyla dişlerin belirlenen bölgelerindeki sement ve mine kalınlıkları ölçülmüştür.ölçümler kayıt edilmiştir. Yaşlanmanın sement ve mine kalınlıkları ü- zerine olan -etkileri incelenmiştir.Bu kalınlıklar kadın ve erkeklerde de karşılaştırılmıştır. Hem gömük hem de sürmüş dişlerin sement appozisyonunun.yaşın artmasıyla orantılı olarak anlamlı artış göster diği bulunmuştur. Sürmüş dişlerde mine kalınlıkları yaşın artmasıyla orantılı olarak azalmaktadır. Sürmüş dişlerin sementleri erkeklerde kadınlara na zaran daha kalın bulunmuştur. Gömük dişlerin sementleri sürmüş dişlerin sementlerin- den daha kalın bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was performed on 49 impacted and 51 erupted human permanent maxillary canines. Ground sections prepared and sellective areas of cementum and enamel were measured with a micrometer intraduced to the optical system of the microscope. Measurements were recorded. The effects of ageing on enamel and cemental thicknesses were studied. These thicknesses were also compared between males and females. It was found that there is a significant increase in apposition of cementum with an increase in age on both impacted and erupted teeth. There was significant decrease on thickneses of enamel with an increase of age on erupted teeth. On the erupted group of teeth, cementums of the males -were found thicker than the cementums of females. Cementums of the impacted teeth were found thicker than the cementums of the erupted teeth.