Alt molar dişlerin apekslerinin mandibular kanal ile ilişkilerinin yaş grupları ve cinsiyete göre incelenmesi
- Tez No: 11732
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞENOL TÜZÜM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu araştırma, Atatürk Üniversitesi Diş Hekimlisi Fa kültesi Agız-Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi ile Or todonti Anabilim Dallarına başvuran 81 hastadan elde edi len ortopantomograf iler üzerinde yapılmıştır.Alt molar dişlerin apekslerinin mandibular kanalla ilişkileri yaş gurupları,cinsiyet,sağ ve sol yarım çenelere göre karşı laştı rılm ıştır. Ortopantomograf iler negatoskop üzerinde sabit hale getirilerek, aydınger kağıdına alt çene tümüyle çizildi. Bu şekil üzerinde ortodontik nokta ve düzlemler tesbit edilerek alt molar dişlerin mandibular kanala olan uzak lıkları ölçüldü. Sonuçlar Atatürk üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi' nde istatistiksel değerlendirmeye tabi tutuldu. Üçüncü molar dişlerin apekslerinin 10 vakada (% 17.8) mandibular kanalla ilişkili olduğu gözlendi. Bu ilişkiye kadınlarda daha sık rastlanmıştır.Birinci ve ikinci molar dişlerin mandibular kanalla ileri derecede yakın ilişkileri görülmedi. Alt molar dişlerin mandibular kanalla ilişkile ri göz önüne alındığında üçüncü molar dişlerin apeksleri nin kanala en yakın ve birinci molar dişlerin apekslerinin kanala en' uzak olduğu saptanmıştır. Olası bir sinir hasarının önlenmesi açısından alt molar dişlere yapılacak cerrahi ve endodontik müdahaleler öncesi mutlaka radyografik incelemelerin yapılması ve mandibular kanalla molar diş apekslerinin ilişkilerinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study performed on the 81 orthopantomographs obtained from the patients who treated in the Atatürk university Oral Surgery and Ortodontic Clinics. Relation ship between the apices of the lower molars and mandibular canal compared between the age groups, sex and left and right sides of mandible. The radiograms were firmly placed on negatoscope and the copy of mandible drawn on the asetat paper. Orthodontic planes and points were determined and the distances between the mandibular canal and lower molar apices were measured. Results were statistically evaluated in the Atatürk University Computer Center. On ten cases (17.8 %) apices of the third molars were related with the mandibular canal. This relationship were more common in females than males. No close proximty seen between the mandibular canal and the first and second molars. When we analized the relationship between the lower molars and the mandibular canal, we found the third molar apices were the most closest to the mandibular canal. Distances increases towards the first molar. First molar apices were more far away to the mandibular canal then other lower molars. While surgical or endodontic treatment were performed on the lower molars, in order to avoid the possible nerve injury radiographic evaluation must be done and the relationship between the apices of the lower molars and mandibular canal must be taken into consideration.