Conquest, colonisation and cultural change in Eastern Suffolk, 1066-1166
Doğu Suffolk'ta 1066 ve 1166 arası fetih, kolonileşme ve kültürel değişim
  1. Tez No: 117333
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ LARA ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAUL LATİMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Onbir ve onüçüncü yüzyıllar arasında gerçekleşen Frank göçleri sonucunda Avrupa'nın Avrupalaşma sürecine girdiğini görüyoruz. Bu zaman süreci içerisinde Avrupanın çeşitli bölgelerinde toprak sistemi başta olmak üzere, din ve askeri sistemlerinde birbirine çok yakın yapılanmalar görülmüştür. Bu tezde 1066 ve 1166 yıllan arasında doğu Suffolk' in Avrupalaşma süreci analiz edilmiştir. Tezin ilk bölümünde doğu Suffolk'taki 1066 sonrası toprak ağalarının orijinleri, kralla olan ilişkileri, otoriteleri altındaki adamları ve onların topraklan, ayrıca tam olarak hangi tarihte topraklarını elde ettiklerinden bahsedilmiştir. Bunun yanı sıra, yönetim ve toprağın elde edilişindeki değişimler ve bu değişimlerin feodalite ile ne kadar ilgili olduğu açıklanmıştır. Tezin son bölümünde ise askeri ve dini sistemdeki değişiklikler analiz edilmiştir. Tezin sonucunda görüyoruz ki Avrupalaşma diye tanımladığımız süreç, doğu Suffolk'taki bazı değişimleri açıklamamıza yardımcı oluyor. Fakat, bu zaman dilimi içinde Suffolk'ın bazı özellilklerini fazla kaybetmediğini, bazı özelliklerinin ise Avrupalaşma prosesinin dışında gerçekleştiğini görüyoruz. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the period between the eleventh and the thirteenth centuries migrations from the Frankish heartland into different parts of Europe created a situation in which we see the“Europeanization of Europe”. In the course of time, in terms of tenurial structure, landholding, ecclesiastical and military systems as well as onomastics, different regions of Europe implemented similar patterns. This thesis examines this process through a local study of eastern Suffolk in England between 1066 and 1166. In the first place, the identity, landholdings and tenants of the post-Conquest lords in eastern Suffolk are examined, looking at the origin of the lords, their relationship with the king and the date at which they acquired their lands. Secondly, the thesis deals with the administrative and landholding system and addresses the questions: how much they changed and how far this can be related to 'feudalism'. Finally, military and ecclesiastical changes are discussed. The conclusion of the thesis is that, although“Europeanization”helps explain some of the changes, some things did not change, while others changed not so much through the spread of European practices as through the circumstances of post-Conquest England and eastern Suffolk. in