The Ottoman conquest of thrace, aspects of historical geography
Tarihsel coğrafya bakımından Trakya'nın Osmanlılar tarafından fethi
- Tez No: 117334
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İNALCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Tezimde Trakya'yı 14. yüzyılda Osmanlı fetihleri sırasında coğrafî bir birim olarak inceliyorum. Birinci bölümde, kullandığım Bizans ve Osmanlı kaynaklanın sunuyorum. Kronografların hayatı ve eserleri, ideoloji ve mentalitelerini anlamamıza yardımcı olan boyutlarıyla tartışılıyor. 14. yüzyılın çağdaş kaynaklarına odaklanıyorum. İkinci bölüm, Bizanslılar ve Türkler arasında, Türklerin Trakya'ya yerleşmelerinden önceki ve sonraki diplomatik ilişkilere değinir. Bu, okuyucunun Türklerin Trakya'da yayılmasını tesis eden politik durumu kavramasını sağlar. Tezimin merkezî kısmı Osmanlı yayılması sırasında Trakya'nın topografık bir analizidir. Trakya yer adlarının etimolojisini araştırmaya çalıştım ve daha sonra bir harita üzerine mümkün olduğunca Bizans, modern Türkçe, Yunanca ya da Bulgarca karşılıklarını yerleştirmeye çalıştım. Bu, Osmanlıların Trakya'yı fethederken izledikleri rotayı göz önüne koyar. Bir 14. yüzyıl Trakya haritası ilişiktedir. 14. yüzyıl, hem Osmanlı Beyliği hem de Bizans İmparatorluğu açısından büyük önem taşır. Bu yüzyıl, büyük bir ortaçağ imparatorluğunun idarî ve ekonomik çöküşüne bağlı olarak Bizans'ın sonuna işaret eder. Osmanlı tarihi açısından ise bir uçbeyliğinden dünya hakimi bir imparatorluğa geçişi belirler. Trakya, Osmanlıların Avrupa' daki ilk toprağıydı ve Balkanlar' a sefere çıkarken kullandıktan bir hareket noktası işlevini gördü. Yunan-Ortodoks ve Türk-İslâm siyasî ideolojilerinin ilişkisi Bizans Devleti'nin varisini doğurdu. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In my thesis I examine Thrace as a geographical unity during the Ottoman conquest in the fourteenth century. In the first chapter I present the sources that I used, Byzantine and Ottoman. The life and works of the chronographers are discussed to the extent that they assist us in comprehending their ideology and mentality. I focus on the contemporary sources of the fourteenth century. The second chapter treats with the diplomatic relations between the Byzantines and the Turks in the fourteenth century before and after the Turkish settlement in Thrace. This provides the reader the base to figure the political situation, which facilitated the Turkish expansion in Thrace. The central part of my thesis is a topographic analysis of Thrace during the Ottoman expansion. I tried to research the etymology of the Thracian toponyms and then attempted to locate them on a map, mentioning their Byzantine and modern Turkish, Greek or Bulgarian equivalents, if possible. This visualizes the routes that the Ottomans followed when conquering Thrace. A map of fourteenth- century Thrace accompanies my thesis. The fourteenth century was of paramount importance for both the Byzantine Empire and the Ottoman Emirate. In Byzantine history it marks the end of a great medieval empire, especially relating to its administrative and economic decadence. For Ottoman history, it punctuates the transition of a frontier beglik into a world-dominant empire. Thrace was the first European territory of the Ottomans and functioned as the vaulting horse of their expeditions in the Balkans. The intellectual intercourse of Greek-Orthodox and Turco-Islamic political ideology gave birth to the heir of the Byzantine State. ui