Ece Ayhan ve tarih yaklaşımı
- Tez No: 117338
- Danışmanlar: PROF. DR. TALAT SAİT HALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışma, Ece Ayhan şiirlerinde varolduğu öne sürülen bir tür tarih anlayışını araştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu çerçevede önce tarih kavramının nasıl ele alındığı belirlenmiş ve ardından da şairin bu tarih anlayışıyla kurduğu ilişki incelenmiştir. Ece Ayhan ve tarih ilişkisini incelerken şairin düzyazıları ve söyleşileri de dikkate alınmış, bu kaynaklardan yola çıkarak şair tarafından ayrı bir önem atfedilen İdris Küçükömer ve Şerif Mardin'in toplumsal konulardaki görüşlerine değinilmiştir. Daha sonra, Ece Ayhan'daki tarih ilgisini saptayan ve bu konu üzerine çalışmalar yapan eleştirmenlerin (Edip Cansever, Oğuz Demiralp, Enis Batur, Orhan Koçak) görüşleri incelenmiş ve bu görüşler kendi özellikleri içinde değerlendirilmişlerdir. Bu ön çalışmanın ardından elde edilen bulgular şairin şiirleriyle karşılaştırılmış, kuramsal bilginin uygulama alanı olarak Çok Eski Adıyladır kitabında toplanan şiirler üzerinde özellikle durulmuştur. İnceleme sonucunda Ece Ayhan'ın tarih anlayışının kendine özgü yönleri ortaya konmuş ve çalışma boyunca elde edilen bulguların bu özgün anlayışın ortaya çıkmasında oynadıkları rol değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been carried out to investigate a sense of“the understanding of history”that has been said to exist in Ece Ayhan's poetry. Within this framework, first of all the concept of how history was handled has been identified and then the relation the poet built between the concept and the understanding of history has been analysed. While analysing this relationship and Ece Ayhan, his prose and his statements were taken into consideration. Based on these, İdris Küçükömer's and Şerif Mardin's views on social issues, to which the poet attached special importance, have been mentioned. Then, the views of critics such as Edip Cansever, Oğuz Demiralp, Enis Batur, and Orhan Koçak, who identified Ece Ayhan's interest in history, have been analysed and evaluated within their own criteria. The findings that were gathered at this pre- study stage have been compared to Ayhan's poems. The theory has been applied to the poems compiled in the book Çok Eski Adıyladır. As a result of this study, Ece Ayhan's understanding of history with its own specifications has been put forward. IV