Sevgi Soysal'ın yapıtlarında kadın kimliği (Tutuklu Perçem, Tante Rosa, Yürümek
The Identity of women in the works of Sevgi Soysal (Tutuklu Perçem, Tante Rosa, Yürümek)
- Tez No: 117339
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜHA OĞUZERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Türk edebiyatının seçkin yazarlarından Sevgi Soysal'ın (1936-1976) yapıtlarına genel bir perspektiften bakıldığında ön planda yer aldıkları görülen kadın karakterler, birbirlerine oldukça benzer niteliklerde kurgulanmış olmalarıyla dikkat çekerler. Özellikle, bu çalışmanın odaklandığı Tutkulu Perçem (1962), Tante Rosa (1968) ve Yürümek (1970) adlı yapıtlarda ağırlıklı olarak kendilerinden hoşnutsuz bir psikolojiyle okuyucu karşısına çıkan kadın karakterlerin psikanalitik kuram düzleminde irdelendiklerinde, kimlik bulmada sorunlar yaşamalarının yanı sıra, nevrotik kişilik ve soğuk kadın özelliklerine sahip oldukları görülür. Sevgi Soysal'ın özgün tarzının bir parçası olan bu farklı kadın tipinin en belirgin niteliklerinden biri de gerçekleştireceği bir değişimle hayal ettiği yaşam şekline kavuşacağını düşünmesidir. Ancak yapıtlardaki hiçbir kadın karakter bu konuda gerçek anlamda başarılı olamaz. Sevgi Soysal'ın yapıtlarında kurguladığı kadın karakterler aracılığıyla yer yer kadın hakları savunusu yaptığı da görülür. Onun bu tavrı feminizm bağlamında irdelendiğinde şöyle bir tabloyla karşı karşıya kalınır: Yazarın ilk dönem yapıtları olan Tutkulu Perçem, Tante Rosa ve Yürümekte ataerkil düzen ve toplumda kadının“öteki”olarak algılanışını eleştiren bölümler, bireyin sorunlarının işlenişi kadar ön planda yer almaz ve bu eleştiri bireysel boyutları aşamaz. Soysal'ın ileri dönem yapıtlarında ise kadın sorunu, daha çok çarpık kurulu düzenin bir parçası olarak görülür ve bu bağlamda irdelenir. Yapılan saptamalardan çıkan sonuç, Sevgi Soysal'ın“feminist”, yapıtlarının da“feminist ürünler”olarak değerlendirilemeyeceğini gösterir. Sevgi Soysal, yapıtlarında oldukça yoğun bir şekilde otobiyografik öğelere yer vermiştir. Bunun yanında yazarın kitaplarında hep birbirine benzer niteliklerde kadın karakterler kurgulamış olması ve bu karakterlerin psikolojilerini son derece tutarlı bir şekilde anlatması tesadüf olarak algılanamaz. Soysal'ın özel yaşamıyla yapıtlarında anlattıklarının birçok yerde örtüşmesi, yazarın yarattığı kadın karakterlere yüklediği sorunlarda önemli ölçüde kendi çıkmazlarına da bir çözüm yolu bulmaya çalışmış olduğunu gösteriyor. anahtar sözcükler: kadın, kimlik, cinsel psikoloji, feminizm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Identity of Women in the Works of Sevgi Soysal Woman characters who are generally in the foreground in the literary works of the prominent Turkish author Sevgi Soysal (1936-1976), draw readers' attention to the fact that they had been created with similar characteristics. When woman characters who are generally unsatisfied with themselves, especially in Tutkulu Perçem (1962), Tante Rosa (1968), and Yürümek (1970) are analyzed from a psychoanalytic perspective, it can be seen they experience not only personal crises, but also show such characteristics that would fit the definitions of neurotic personality and frigidity. One of the most evident characteristics of this unique type of woman is that she believes she can reach the way of life she had dreamed of by changing herself. However, in the works of Sevgi Soysal, no woman can succeed in this in real life. Sometimes it can be seen that Sevgi Soysal defends women's rights by using woman characters she has created in her works. When Soysal's attitude is analyzed in relation to feminism the following may be said: In her early works such as Tutkulu Perçem, Tante Rosa, and Yürümek, Soysal criticizes the perception of woman as“other”in patriarchal society, but her focus is predominantly on individual problems. The question of women in the later works of Sevgi Soysal is seen as part of social disorder and represented in this way. The thesis concludes that Sevgi Soysal cannot be considered a“feminist writer”or her literary works as“products of feminism”. Furthermore, there are quite a few autobiographical elements in the works of Sevgi Soysal. The facts that woman characters in her books carry similar characteristics, and are narrated in a very consistent way cannot be seen as coincidences. The strong correspondence between Soysal's private life and her narratives shows that the writer was trying to find a solution to her own dilemmas through the fictional characters she had created. keywords: woman, identity, sexual psychology, feminism VI