Ece Ayhan'ın şiirlerinde marj ve merkez çatışması
The clash of the margin and the center in Ece Ayhan's poems
  1. Tez No: 303084
  2. Yazar: ONUR BAYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLCAY ÖZTUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tez, Ece Ayhan'ın şiirlerinde konu edilen merkez ve marj çatışmasını incelemektedir. Çalışma süresince Ece Ayhan'ın şiirlerini anlamakta en önemli anahtarımız, onun söyleşileri ve makaleleri olmuştur.Metod olarak önce Ece Ayhan'ın işaret ettiği politik ve felsefi yaklaşımları, karşıtlık kurdukları diğer yaklaşımlarla karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ardından, bu yaklaşımların çatışmalarının, Ece Ayhan'ın şiirleri ve makalelerindeki yansımaları izlenmiştir. Çalışma boyunca, Ece Ayhan'ın şiirlerini incelemek ve anlamak için Ece Ayhan ile benzer politik ve felsefi yaklaşımlara sahip diğer sanatçı ve düşünürlerin eserleri ile karşılaştırmalar da yapılmıştır. Ece Ayhan'ın şiirlerindeki perspektifi, sistemi ve politik-felsefi tutumu hem biçim hem de içerik yönleriyle tarih, geometri, sosyoloji, felsefe, müzik, politika ve sanat disiplinleri çerçevesinde araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the clash of the margin and the center which is taken as a subject in Ece Ayhan poems. Throughout the study, the primary sources used for analyzing Ece Ayhan?s poems were his articles and the interviews.As a method first, the political and philosophical approaches of Ece Ayhan that he addresses, is examined comparatively together with contrary approaches which they together create a contrast. Secondly, the reflections of the clashes of these contradictory approaches are traced in Ece Ayhan?s poems and articles. Throughout the study, in order to analyze and understand Ece Ayhan?s Works, the Works of different artists and thinkers who share the similar political and philosophical approaches are also examined comparatively. The perspective, system, and the politic-philosphical approach of Ece Ayhan?s poems are analyzed both together with their content and form, within the fields of history, geometry, sociology, philosophy, music, politics and arts.