Ece Ayhan'ın şiirleri üzerine bir araştırma
A research on Ece Ayhan's poems
- Tez No: 208053
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 551
Özet
Türk siirinin modernlesmesi sürecinde kinci Yeni hareketinin önemli bir yeri vardır. Bu hareketin önde gelen adları arasında sayabilecegimiz lhan Berk, Cemal Süreya, Turgut Uyar, Edip Cansever, Sezai Karakoç ve Ece Ayhan; gerek biçim gerekse içerik yönünden Türk siirini farklı ve özgün bir alana dogru yönlendirmislerdir. kinci Yeni'nin en özgün sairlerinden olan Ece Ayhan, daha ilk siirleriyle kendi tarzını yaratmaya, ayrıksı çizgisini olusturmaya baslamıs, ?Bakıssız Bir Kedi Kara? kitabında artık olgunlastıgı görülen imge ve üslup özelliklerini sonraki kitaplarında da sürdürmüstür. Ayrıca sair, Türk edebiyatında düzyazı siirin önemli örneklerini veren adlar arasında da kendine saglam bir yer edinmistir. Kendisinin ?sıkı siir? ve ?sivil siir? dedigi anlayısa uygun olarak ancak belirli bir düzeydeki okur kitlelerince anlasılabilir yapıda kurulan bu siirde elestirel yön ön plana çıkar. O, özellikle ?iktidar? ve ?otorite? kavramlarını sorgular; bu bakımdan ?devlet?le de sürekli bir hesaplasma içindedir. Resmi tarih söyleminin dısında, yeni ve aykırı bir bakıs açıyla hem geçmisi hem de yakın geçmisi ve günümüzü irdelemeye çalısır. Dikkatinin, çok az bilinen tarihsel olaylara, öznelligi agır basan anektodlara yönelik oldugu görülür. Siirlerinin tematik örgüsünü büyük ölçüde bunlarla besler. Bunun yanı sıra genellikle marjinal kitle ve kisilere siirlerinde yer verir. Âdeta çogunlugun ve resmi söylemin uzak durdugu ya da bunların uzagında kalan her sey onun ilgi alanına girer. Siirlerinin düsünsel arka planı ise belirli bir politik olusumun güdümünde biçimlenmez; o, daha çok anarsizme yakın bir tutuma sahiptir. Ece Ayhan, ölçünlü dil kullanımının da bütünüyle dısına çıkmaya çalısır. Dilin yapısını bozarak alısılmıs siirsel iletisim biçimlerini sekteye ugratmak, okuru sarsarak onu bambaska bir gerçeklik algısına zorlamak, dilin denenmemis olanaklarını denemeye çalısmak siirdeki baslıca amaçları arasındadır. Yazdıklarıyla ve muhalif durusuyla özellikle kendisinden sonraki sairleri önemli ölçüde etkiledigi gözlenebilen Ece Ayhan, siirlerinin zor anlasılırlıgına karsın her zaman edebiyat çevrelerinin gündeminde kalabilmis, belirli bir sayının üzerindeki okur kitlesini hiç yitirmemis, edebiyat tarihimizde kendine farklı bir yer edinebilmis önemli bir sairdir.
Özet (Çeviri)
The Second New movement has an important place in the process of modernization of Turkish poetry. The most prominent poets of the Second New are lhan Berk, Cemal Süreya, Turgut Uyar, Edip Cansever, Sezai Karakoç, and Ece Ayhan who have changed the direction of Turkish poetry in matter and manner towards a different and original area. Ece Ayhan, one of the most striking poets of the Second New, started to create his own style and emphasize his peculiar attitude even with his early poems. By beginning with ?The Cat Black with No Gaze? (Bakıssız Bir Kedi Kara), his images and characteristics of his style already become mature and this attained maturity was also reflected in his following books. Furthermore, the poet himself has a remarkable position among the poets who have given successful examples of prose poems in Turkish literature. In accordance with ?hard poetry? and ?civilian poetry? concepts named by Ayhan; his poetry, which is comprehensible only to the readers at a certain intellectual level, always has a critical aspect. He questions especially ?power? and ?authority? and in this respect he is in ongoing conflict with ?state?. By putting aside the discourse of official history and opening a peculiar and refreshing point of view, he explicates not only history, but also recent past and today. His focus is on rarely known events of history and subjectively weighted fables of a neglected past. This focus nourishes the thematic pattern of his poetry to a large extend. Besides, he usually gives place to marginal groups and people in his poetry. So to say, his area of interest covers everything far away from or avoided by the majority and official discourse. The intellectual background of his poems is not shaped by the motivation of a certain political formation, but it may be said that he is much closer to anarchism. Ece Ayhan also attempts to be completely outside the standard usage of language. Among the main objectives of his poetry are to interrupt common forms of poetic communication by deconstructing the structure of language, to make the readers change their perception of reality to a different one by bewildering them, and to try untried possibilities of language. Even though his poems are obscure, Ece Ayhan whose writings significantly affect the poets succeeding him is always on the agenda of circles of literature, never loses certain level of readers, and holds an unorthodox, noteworthy poetic position in the history of our literature.