Kişilerden uzak bir köy romancısı: Abbas Sayar
A village novelist far from stereotypes
- Tez No: 117341
- Danışmanlar: PROF. DR. TALAT HALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yazınımızda 1950-1970 yılları arasındaki en tartışmalı konulardan biri, Köy Enstitüsü kökenli yazarların gerçekçi bir anlayışla kaleme aldıkları romanlardan oluşan köy edebiyatıdır. Genellikle köylülerin ekonomik ve sosyal sorunlarından bahseden bu yapıtlar, kalıplaşmış öğeleri çok fazla içerdikleri için eleştirilmiştir. Dolayısıyla, anlatıları köy konusuna odaklanan yazarlar, köy edebiyatçısı oldukları gerekçesiyle edebî açıdan yeterince değerlendirilmemişlerdir. Bunlardan biri de Can Şenliği (1974), Çelo (1972), Dik Bayır (1977) ve Yılkı Atı (1970) gibi yapıtların yazarı Abbas Sayar (1 923-1 999)'dır. Köy kökenli bir romancı olarak, Sayar' in romanları, konularıyla Orta Anadolu'daki yaşantıya uzanır, dil özellikleriyle de yöresel deyimleri, atasözlerini ve şiveyi yansıtır. Bununla birlikte, yazar, ele aldığı konuların özgün yönlerine dikkat çekmekte ve romanlarını ustalıkla kurgulamaktadır. Sonuçta, bir taraftan yazarın yapıtları köy edebiyatı kategorisinde sınıflandırılabilir; öte yandan yazar romancılık anlayışıyla diğer köy edebiyatçılarından ayrılır. Bu tez çalışmasında, Abbas Sayar'ın yapıtlarının köy edebiyatındaki yeri belirlenmiş ve bu yapıtların özgün yönleri örneklendirilmiştir. anahtar sözcükler: Türk romanı, köy edebiyatı, gerçekçilik; edebî sınıflandırmalar 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Village Novelist Far From Stereotypes One of the most controversial literary subjects in Turkey between 1 950s and 1970s was village literature, a specific genre that refers to the realistic works of Village Institute authors. These works, generally focused on economic and social problems of villagers, have been criticized for having too many stereotypical elements. Therefore, authors, whose fictions are based on village, are not literarily appreciated, regarded simply as village writers. Among those is Abbas Sayar (1923-1999), the author of novels entitled Can Şenliği (191 A), Çelo (1972), Dik Bayır (1977), and Yılkı Atı (1970) among others. As a village -rooted novelist, the themes of his novels are on life in Central Anatolia and the language of these works contains idioms, proverbs, and accents of this region. Yet, he also pays attention to the original sides of his subject matters and establishes his novels skillfully. Hence, on the one side, he can be classified as a village writer. On the other side, he differs from other village writers in his literary methods. In this thesis, the place of Abbas Sayar' s works in village literature is detected and the original aspects of his novels are exemplified. keywords: Turkish novel, village literature, realism; literary classifications IV