Classical-era Ottoman gardens
Klasik dönem'in Osmanlı bahçeleri
- Tez No: 117379
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KALPAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Özet Bu çalışmada İstanbul ve çevresinde bulunan klasik çağ (1574-1603) Osmanlı bahçelerinin, özellikle imparatorluk bahçelerinin biçimi ile işlevinin tanımlanması amaçlanmıştır. Bu bahçeler hakkında doğrudan bilginin elde edilmesinde, İstanbul'da bulunan Avrupalıların derlenmiş gezi yazılarında, Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nden, merkez devletinin çıkarttığı Osmanlı belgelerinden ve başta çiniler ile Topkapı Sarayı nakkaşhanesinde üretilen minyatürler olmak üzere Osmanlı sanat eserlerinden yararlanılmıştır. Osmanlı klasik çağında bahçıvanlık, birçok uzmanlaşmış lonca ile amatör bitki üreticisi tarafından uygulanan, yerleşik ve sayılan bir sanattı. Bahçeler işlevsel oldukları kadar da gösterişliydi. İmparatorluk bahçelerinden saraydaki tüketimi karşılamak üzere ürün çıkartılırdı. Osmanlı siyaset törenleri sıklıkla bahçe ortamında gerçekleşirdi. Ayrıca sultanlar ile seçkinler, bahçeleri şarap içmeye ve şiir okumaya dayalı özel akşam eğlenceleri için kullanırlardı. Güzel sanatlar ve boğaziçi boyunca çoğalan mesirelerin aracılığıyla bahçe sekliyle ilgili bilgi yayılmıştır. Buna rağmen şekil hakkında genelleme yapmak zordur. Osmanlıların bıraktıkları izlenimler, fotoğraf niteliğinde olmaktan çok, bahçelerinin yansıtacağını umdukları ideali tanımlamaktadır. IV
Özet (Çeviri)
Abstract This paper describes the form and function of the classical era (1574- 1603) Ottoman gardens in and around Istanbul, in particular the imperial gardens. The sources used to provide first-hand information regarding these gardens are travel literature compiled by Europeans in Istanbul, the Seyahatname of Evliya Çelebi, Ottoman documents issued by the central government and Ottoman artwork, especially miniatures produced in the Topkapi palace nakkaşhane and ceramic tiles. During the Ottoman classical era, gardening was a well established and respected art form practiced by a number of specialized guilds as well as amateur plant breeders. Gardens were functional as well as decorative. The royal gardens produced goods for consumption at the palace. Ottoman political ceremonies were often held in a garden setting. The sultans and the elite also used gardens for private evenings of entertainment centered on wine drinking and poetry. Knowledge of garden form was spread throughout Ottoman society through the arts and the proliferation of mesaire along the Bosphorus. It is more difficult, however, to generalize about form. The impressions left by the Ottomans do not necessarily provide a visual snapshot of their gardens. These impressions more readily describe the ideal they hoped their gardens projected. m