Stress management in army aviation and an empirical assessment of aircrew stress
Kara havacılıkta stres yönetimi ve uçuş mürettebat stresinin bir değerlendirilmesi
  1. Tez No: 117378
  2. Yazar: BAYRAM TAŞBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT BERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sivil Havacılık, İşletme, Psychology, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET KARA HAVACILIKTA STRES YÖNETİMİ VE UÇUŞ MÜRETTEBAT STRESİNİN BİR DEĞERLENDİRİLMESİ BAYRAM TAŞBAŞI YÜKSEK LİSANS TEZİ, İŞLETME FAKÜLTESİ Tez Danışmanı: Prof. Dr. Ümit BERKMAN Ağustos 2002 Fizyolojik, psikolojik ve davranış dengemizi etkileyen bir çok faktör vardır. En büyük faktörlerden birisi stresdir. Günümüzde stressiz hayat sürmek adeta imkansız olmasına rağmen, stress kaynaklan ve giderme yöntemleri mesleklere ve algılama şekline gore kişiden kişiye değişir. Havacılık sektörü yoğun ve devamlı strese sahip olan bir meslek dalıdır. Stres pilotun iş hayatında kaçınılmazdır. Fazla stres pilotun kaabiliyetini azaltmakla birlikte, yeterli seviyede olmayan stres de can sıkıntısına, motivasyon ve konsantrasyon eksikliğine sebep olur. Tüm seviyedeki kara havacı pilotların iş ve İş dışında hem performansı hem de iş tatminini azaltacak strese maruz kaldıkları bilinmektedir. Bu tezin amacı pilotların yaşantılarındaki stres sebeplerini ve stres belirtilerini ortaya çıkarmaktır. Ayrıca pilotların stresi önlemek için uyguladıktan yöntemleri bulmak bir diğer amacımızdır. Bu maksatla Kara Havacılık Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığında görevli 121 pilota uygulanmak üzere bir anket hazırlandı. Deneklere ankette stres sebepleri, stresi bertaraf etme yöntemleri ve stres belirtileri ile ilgili sorular soruldu. Faktör analizi kullanılarak değişken sayısı azaltıldı ve yukarıda belirtilen üç grup içinde (stres sebebleri, stresi bertaraf etme yöntemleri, stres belirtileri) 24 ölçek oluşturuldu. Bu ölçeklerle tanımlayıcı ve korelasyon analizleri yapılarak aralarında mevcut ilişki tespit edildi, kuvvetli ve zayıf yanlan ortaya çıkartıldı. En son bölümde ise istenmeyen stresi azaltmak ve havacıların stresle başa çıkma kaabiliyetlerini en üst seviyeye çıkarmak için birlik komutanlığınca bu bilgilerin nasıl kullanılabilecği belirtildi. ANAHTAR KELİMELER: Stres, bertaraf etme, stres belirtileri, pilotlar. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STRESS MANAGEMENT IN ARMY AVIATION AND AN EMPIRICAL ASSESSMENT OF AIRCREW STRESS Taşbaşı, Bayram M.B.A., Department of Management Supervisor: Prof. Ümit Berkman August 2002 There are many factors that affect our psychical, psychological, and behavioral condition. One of them is stress. Although today living without stress is almost impossible, sources of stress and its remedies vary with respect to job variation and individual perceptions. Aviation sector is one of the professions that have severe and continuous stress. Stress is an inevitable factor in a pilot's life. Its level affects performance as too much stress may detract from the pilot's ability; and not enough stress may cause boredom, less concentration and motivation. It has long been recognized that Army Pilots at all levels are subject to stress on and off the job, which can interfere with effective and efficient job performance as well as job satisfaction. The purpose of this thesis is to explore the causes of stress and their symptoms in pilots" life. The thesis is also intended to find the styles used by pilots to cope with stress conditions. For this reason a questionnaire was developed and administered to 121 aircrew members of Army Aviation School and Training Center Command. The questionnaire involves questions on the causes of stress, the ways to cope with stress conditions, and stress symptoms. After decreasing the number of variables by using factor analysis, scores on 24 scales within these 3 categories (causes of stress, coping styles, symptoms) were quantified and analyzed using descriptive analysis and correlation to reveal problem areas, strengths, and interrelationships. Recommendations also focused on how to use this information by the unit command to guide all efforts in minimizing unnecessary stress and to optimize crewmembers' ability to cope. KEY WORDS: stress, coping styles, stress symptoms, aviators.