Eastern enlargement of the European Union:'historically unique' or 'heavy burden'?
Avrupa Birliğinin doğuya doğru genişlemesi:'tarihsel olarak tek' veya 'ağır bir yük'?
- Tez No: 117380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu çalışma Avrupa Birliği'nin Orta ve Doğu Avrupa'ya yönelik genişleme sürecinin olası getirilerini ve zararlarını incelemektedir. Sovyetler Birliği'nin çözülmesi, dolayısıyla Varşova Paktı'nın ve Komekon'un parçalanması ve aynı zamanda Berlin Duvan'nın yıkılması Avrupa'da tarihi bir dönemin sonunu getirmiştir. Bu andan itibaren Avrupa artık ideolojik farklılıklar yüzünden iki kutuba ayrılmamaktadır. Politik ve ideolojik yapıdaki bu tarihsel değişimle yeni bir Avrupa düzeni kurma fırsatı belirmiştir. Bu tez, Avrupa Birliği'nin doğuya genişlemesinin Avrupa'nın halihazırdaki sınırlarının ötesinde güvenlik ve düzen yaratmak amacıyla atılmış bir adım olduğunu savunmaktadır. Her genişleme Birliğin hacmini, coğrafyasını, bileşimini, faaliyet alanını, yönünü değiştirmektedir. Daha önceki genişleme süreçlerinde de görüldüğü üzere Avrupa Birliği kendisini çevreleyen ülkeler için bir mıknatıs görevi görmekte ve bu ülkelerin birçoğu üyeliğin faydalarının üye olmamanın maliyetini geçtiğine inanmaktadır. Avrupa Birliği başvuruda bulunan ülkelerden hangisinin, ne koşullarda katılabileceğine karar verdiği için, milletlerin kaderleri üzerinde fevkalade bir etkiye sahiptir. Bu çalışma gelecek genişlemenin Birliğin bugüne kadar karşılaştığı“tarihsel olarak tek”ve muhtemelen“büyük bir meydan okuma”olarak göründüğünü savunmaktadır. Bu sebeple, genişlemenin olası fırsatları aynı zamanda hem bazı riskler hem de politik meydan okumalar taşımaktadır. Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin Sovyet etkisinden çıkmasından sonra Avrupa Birliği ile tümüyle bütünleşmesi bu ülkelerin tarihinde bir başka önemli dönem olacaktır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study analyses the possible costs and benefits of the enlargement of the European Union towards the countries of Central and Eastern Europe. The dissolution of the Soviet Union, thus the break up of the Warsaw Pact and Comecon as well as the fall of the Berlin Wall marked the end of a historical era in Europe. From then on, Europe is no longer divided into two poles in terms of ideological differences. With this historical change in the political and ideological structure, there appears an opportunity to establish a new European order. This thesis argues that enlargement of the European Union towards the east seems to be a step towards creating security and stability beyond the present borders of Europe. Each enlargement changes the size, geography, composition, scope, and direction of the Union. As has been seen from the previous enlargement processes, the EU acts as a magnet for surrounding states, many of whom have determined that the benefits of membership exceed the costs of non- membership. Since the EU decides which applicant states join, and under what conditions, it has enormous influence over the fates of nations. This study argues that the coming enlargement seems to be“historically unique”and probably the“largest challenge”, which the Union has ever faced. Therefore, the possible opportunities of enlargement also carry some risks as well as political challenges. A complete integration of the countries from Central and Eastern Europe with the European Union will probably be another momentous process in those countries' history after their withdrawal from the Soviet sphere of influence. Ill