The jews and christians of imperial Asia Minor, the literary and material evidence
Roma imparatorluk döneminde Asia Minor'de yaşayan yahudiler ve hristiyanlar, edebi ve arkeolojik veriler
  1. Tez No: 117381
  2. Yazar: ALEV TANYAR
  3. Danışmanlar: DR. JULİAN BENNETT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Bu çalışma, Roma İmparatorluk döneminde iki dinin Küçük Asya'ya olan etkisini inceler. Yahudiler, Hristiyanlar ortaya çıkmadan çok önceden buraya yerleşmişlerdi, fakat kendi dinlerinden doğan yeni bir inanç ile yan yana yaşamak farklı bir ikilem yarattı. Yahudi ve Hritiyan inancı kendi aralarında ne kadar farklı olsalar da Roma için onlar birbirlerine çok benziyorlardı. En önemli ortak noktaları tek bir Tanrı'ya tapmaları başka herhangi bir şeye, imparatora bile tapmamaları idi. Her iki inancın bireyleri, zaman zaman düşmanca bir ortamda hem yaşamayı hem de gelişmeyi başardı. Tezin ilk bölümünde Küçük Asya'ya gelişleri, nasıl geliştikleri ile elimizdeki edebi ve arkeolojik buluntulara dayandırılarak Yahudiler incelenmiştir. İkinci bölüm ise Hristiyanları ele alır. İnançlarının Küçük Asya'ya nasıl yayıldığı, zulümlerden sağ çıkışları ve inançlarının Roma devletince yasa dışı olduğu bir dönemde geride bıraktıklarını incelenir. Her iki birey grubu için var olan arkeolojik verinin doğası çok farklıdır ve bu yüzden bir karşılaştırma yapmak mümkün değildir. Ne var ki, diğeri olmadan birini incelemek mümkün değildir, çünkü her ikisinin de var olduğu dönemde birbirlerini etkilemişlerdir. Küçük Asya, her iki dinin geliştiği ve aynı zamanda kozmopolit doğası ile topografisi sayesinde normal Roma vatandaşından 'farklı' olan bu dinlerin takipçilerine koruma sağlayan bir yer olarak kendini kanıtlamıştır. Bu çalışma sadece elde bulunan edebi kaynaklardan önemli örnekler sağlamamakta fakat aynı zamanda bugüne kadar ele geçen arkeolojik verilerin büyük bir çoğunluğunu değerlendirir. Tüm arkeolojik veriler, kendilerine has bir biçimde, hem Yahudi ve Hristiyan inancına sahip kişilerin kimliklerini korumayı hem de aynı zamanda kim olduklarını duyurmayı istediklerini göstermektedir. Aralarında bu çabaya yenik düşüp kopanlar olmuş olsa da büyük bir çoğunluk inançlarına sadık kalıp yeri geldiğinde yaşadıkları ortama zıt, yeri geldiğinde de ortama uyarak var oluşlarını sürdürmüşlerdir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Jews and Christians of Imperial Asia Minor, The Literary and Material Evidence. Alev Tanyar Master, Department of Archaeology and History of Art Supervisor: Julian Bennett July 2002 This paper examines the effect of two religions on Asia Minor during the Roman Imperial period. The Jews existed long before the Christians, and although Judaism and Christianity greatly differed from each other to the Romans they seemed similar, they believed in one God and would not worship any other being, not even the emperor. People of both faiths and identity lived and managed to develop in an environment that was at times hostile. The first part of the thesis focuses on the Jews, when they came, how they developed and what we know of them from literary and material evidence. The second part is on the Christians, how their faith spread to Asia Minor, how they survived the persecutions and the evidence they left behind at a time when their religious practices and faith were considered illegal by the Roman government. The nature of the evidence for both groups are very different, for this reason a comparison is not possible. However it is impossible to study one without the other as they effect each other. Asia Minor proves to be a place where both religions prospered and its cosmopolite nature and topography provided protection for the followers of these religions that were so 'different' from the average Roman citizen. This study not only brings together important representatives of the available literary evidence but also most of the material evidence that has so far been discovered. All evidence in its own way reveals a desire to preserve an identity that is attached to their faith, not only to protect but also to proclaim.