Yeni ahit ışığında ilk Hristiyan toplumunun inanç ve ibadet anlayışı
The First Christians society in the light of the new testament their beliefs and practics
- Tez No: 122296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yeni Ahit ışığında ilk Hıristiyan toplumunun inanç ve ibadet anlayışını araştırdığımız bu çalışma sonucunda ilk Hıristiyanların tamamen Yahudilerden oluştuğu, bunların başlangıçta kendilerine özel dînî pratiklerinin, inanç ve ibadetlerinin olmadığı, bunların uzun bir süreç sonunda belirlenip şekillendiği tespit edilmiştir. Başlangıçta sadece Yahudi asıllılardan oluşan ilk Hıristiyanlar, Yahudi ibadetlerini yerine getirmişler, bunun yanında İsa'nın ölümünden sonra zaman zaman içlerinden birinin evinde bir araya gelerek, dua etmişler ve İsa'nın son akşam yemeği anısına basit bir ekmek şarap ayinim de gerçekleştirmişlerdir. Zamanla Yahudi asıllı olmayanların da bu dine kabul edilmesiyle birlikte ilk Hıristiyanların sayılan da gittikçe çoğalmıştır. Çoğunluğu Roma imparatorluğunun sınırlan içinde olmak üzere Kiliseler kurulmaya başlamıştır. İlk Hıristiyanların Yahudilikten getirdikleri Tanrı İnancı, Mesih'i Bekleme Düşüncesi, Kutsal Ruh, Mucize gibi inançlar geçirdikleri değişiklikler ve yüklendikleri yeni anlamlarla Hıristiyanlığın en temel inançları haline gelmişlerdir. Örneğin Yahudilikteki tek Tanrı inancı, Baba-Oğul ve Kutsal Ruh'tan oluşan bir üçlemeye dönüşmüştür. Mesih'i bekleme düşüncesi ise beklenen Mesih'in İsa olduğu, bir süre sonra tekrar gelerek görevini tamamlayacağı inancı haline gelmiştir. Mucize yoluyla hastalara şifa verilmesi konusunda ise İsa Mesih adıyla hastalara şifa dağıtılmaya başlanmıştır. 77İlk dönemlerde kendilerine özgü belirli ibadet şekilleri olmayan Hıristiyanların ibadet anlayışları da büyük oranda incelediğimiz dönem içinde (M. S. I.-IV. yüzyıllar) şekillenmiştir. Hıristiyanlar ilk dönemlerde Yahudi ibadetlerini yerine getirmeye, oruç tutmaya, dua etmeye ve sünnet gibi Yahudi geleneklerim de yerine getirmeye devam etmişlerdir. Bunun yanında bazı Kiliselerde İsa'nın hayatındaki önemli olayları ve günleri anmaya ve kutlamaya başlamışlardır. Bu kutlamalar konusunda Kiliseler arasında bir birlik ve bütünlük olmamakla birlikte ilk dönemlerden itibaren İsa'nın vaftiz olduğu ve bir kurtarıcı olarak ortaya çıktığı günü,yine İsa'nın diriliş günü olarak Pazar gününü ve bu dirilişin yıl dönümü olan Paskalya'yı kutladıkları bilinmektedir. Dînî pratikler konusunda bunlardan başka Yahudilikteki günahlardan arınma amacıyla yapılan törenlerin, Hıristiyanlığa giriş ayini olan vaftiz törenlerine, İsa'nın son akşam yemeği anısına yapılan toplantıların Evharistiya ayinine dönüşerek en temel Hıristiyan ibadetleri haline gelmesi dikkat çekmektedir. İnanç ve İbadetlerinin belirlenmesi ve şekillenmesi dört yüzyıllık bir süreç sonunda büyük oranda tamamlanan Hıristiyanlık, Milan Fermanı 'ndan sonra ayrı bir din olarak karşımıza çıkmıştır. 78
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The studies we have done in the view of the New Testament are the first Christians who are the descendents of the Jews. Those people who are the early Christians couldn't develop any worship methods or practise their faith and it took a long time to establish the improvement in their belief system. At first, Jewish originated Christians performed the old and traditional methods of their belief, and after the death of Jesus they sometime met in one of the houses of the Apostles to perform the ceremony of drinking wine and eating bread. In time, other people apart from the Jewish people were converted into Christianity and therefore the number of the Christians increased rapidly and lots of churches were built in the boundaries of Roman Empire. The faith of God that the early Christians derivated from the Jewish belief, the idea of expecting Jesus, Holy Spirit and the miracles formed the basic principles of Christianity. For instance the belief of single God in Jewish belief was changed into trinity. At the begining, the early Christians who had no basic belief system developed the new belief system in this period which we studied. The early Christians performed the Jewish faith such as fasting, praying and circumcision. Apart from that they celebrated some special days related to the memory of Jesus in some Churches. Although there was no unity between the Churches, the baptize ceremony of Jesus and Sunday, the day of awakening and its anniversary, Easter were celebrated by the early Christians. Eventually, some belief system of Judaism such as the prufying ceremony of the sins, the baptize ceremony which is regarded a first step to be a true Christian and the last dinner of Jesus was converted into Christian belief system. 79After completing the major belief system of Christianity in the period of 400 years, Christianity came out as a seperate religion after the Milan imperial verdict. 80