Aspects of the ancient economy in West-Central Turkey in the First Millennium BC
MÖ Birinci Binde Batı Orta Anadolu'nun eski ekonomisine bir bakış
  1. Tez No: 117388
  2. Yazar: SEVİL ÇONKA
  3. Danışmanlar: DR. JACQUES MORİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sanat Tarihi, Economics, Art History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET M.Ö BİRİNCİ BİNDE BATI ORTA ANADOLU'NUN ESKİ EKONOMİSİNE BİR BAKIŞ Çonka, Sevil Master, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Tez Yöneticisi: Dr. Jacques Morin Ocak 2002 Demir çağı yerleşimleri olan Gordion ve Kalehöyük'ün yerleşim alanları, bulundukları İç Anadolu bölgesi içinde eski dönemin ekonomisini incelemek üzere, araştırılmıştır. İki farklı yerleşim yerini seçmenin amacı, bulundukları çevrenin farklı fiziksel yapısının geçim kaynaklarına olan etkisini araştırmaktır. Bu tez, kazı ve yüzey araştırmalarından elde edilebilen sonuçları, bugünkü toprak kullanımını içeren analizlerle ve etnografik verilerle kıyaslamaya çalışmaktadır. Her iki yerleşim yerinden ele geçen verileri birbiriyle kıyaslamanın amacı, eski tarım sistemini daha iyi anlıyabilmek içindir. Birçok kaynaktan elde edilen sonuçlara göre, Gordion ve Kalehöyük'te eski yerleşenlerin tarım faaliyetlerinin ekonomik stratejisini belirleyen temel nedenin ekolojik yapıdaki değişiklikler olduğu gözlenmiştir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ASPECTS OF THE ANCIENT SUBSISTENCE ECONOMY IN WEST-CENTRAL TURKEY IN THE FIRST MILLENNIUM BC Çonka, Sevil Master, Departement of Archaeology and History of Art Supervisor: Dr. Jacques Morin January 2002 The Iron Age sites, Gordion and Kalehöyük are studied in their environmental settings in the regional context of Central Anatolia to present an overview of ancient subsistence economy. The purpose of selecting two different sites is to determine the role of the physical differences of their environments on shaping the regulation of agricultural activities. This thesis attempts to correlate all lines of available environmental and subsistence data from excavations and surveys with the present day land use analysis and ethnographic researches. It is hoped that through a comparison of available data from these two sites that a better understanding of ancient agricultural systems can be determined. The results obtained from several sources indicate that the ecological variables are the basis of the subsistence economy and economic strategies of the ancient inhabitants of Gordion and Kalehöyük.