Ahmed Cevdet Paşa And Islamic Modernism
Ahmed Cevdet Paşa ve İslam modernizmi
  1. Tez No: 117416
  2. Yazar: MUHAMMED SAİT YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. STANDFORD SHAW, YRD. DOÇ. DR. S. AKŞİN SOMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET AHMET CEVDET PAŞA VE İSLAM MODERNİZMİ Yavuz, M. Sait Master, Tarih Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Stanford J. Shaw Eylül 2002 Osmanlı imparatorluğunda politik ve sosyal alanlarda İslami modernizasyon yapma fikri Tanzimat bürokrasisinin batıcı reformlarına bir tepki olarak doğmuştur. Bu, 1839 reformlarına ani bir tepki değil, aksine 1856 Islahat fermanı ile başlayan, ve sonra ilk anayasanın ilanı ile doruk noktasına ulaşan tedrici bir gelişmeydi. Bu çalışmanın amacı donemin ileri gelen İslam alimlerinden ve aynı zamanda devlet adamlarından olan Ahmet Cevdet Paşanın fikirleri arasında Tanzimat reformlarına İslami karakter aşılamaya yönelik çalışmaların izlerini bulmaktır. Hayatı ve eserleri O 'nun çabaları hakkında en kullanışlı bilgileri sağladığından tartışmayı O'nun çeşitli konular hakkındaki fikirleri etrafında organize ettim. Çalışmamın ilk kısmında sonraki tartışmaları okuyucu açısından daha anlaşılabilir hale getirmek amacıyla Cevdet Paşanın biyografisine yer verdim. İkinci kısmında ise Cevdet Paşanın İslam anlayışı ile İslam modernizmini işledim. Bu kısımda İslamcı düşünürlerin arasındaki yerini belirlemek amacıyla O'nun düşünceleri ile döneminİslamcı entellektüellerinin düşünceleri arasında kıyaslamalar yaptım. Bir sonraki kısmın konusunu ise 1839 Tanzimat reformunun ateşli bir savunucusu olmasına rağmen Cevdet Paşanın nasıl olup ta 1 856 fermanı ve 1876 anayasasına muhalefet ettiği üzerine yaptığım tartışmalar teşkil etmiştir. Bu bölümde aynı zamanda O'nun.Şeriat lehine görüşlerine yer verdim, ve neden Şeriat mahkemeleri dışında başka mahkemelerin kurulmasını ve bu mahkemelerde Fransız kanunlarının uygulanmasını hoş gördüğünü tartıştım. Ve bu yolla ılıman İslamcı düşüncenin Osmanlı İmparatorluğunun yenilenme sürecinde içine düştüğü belirsizliği anlatmaya çalıştım. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AHMET CEVDET PAŞA AND ISLAMIC MODERNISM Yavuz, M. Sait M. A., Department of History Supervisor: Prof. Stanford J. Shaw September 2002 The ideas to introduce an Islamic Modernization in the political and social realms of the Ottoman Empire started as a reaction to the westernization attempts of the Tanzimat bureaucrats. It was not a quick response to the 1 839 reforms, but a gradual development of opposition that started as of the 1856 decree, then reached its peak after the promulgation of the first constitution. The main purpose of this study is to find out the seeds of the attempts to give the Tanzimat reforms an Islamic character in Ahmet Cevdet Paşa's thoughts, who was one of the leading Islamic scholars, as well as the statesmen, of the time. Since his life and his works have the most useful clues, which give us the best information about his struggles, I tended to organize my discussions around his ideas on various issues of the time. mIn the first part of my work, I will provide the biography of Cevdet Paşa in order to enable the reader to understand the following discussions. In the second part, Cevdet' s understanding of Islam and 'Islamic Modernism' will be discussed. In this part, I will make comparisons between his ideas and the contemporary Islamic thinkers' works in order to determine his standing among the Islamic intellectuals. The topic of the next section will be“how he opposed the 1856 decree and to the 1876 constitution despite the fact that he had been a fervent advocate of the 1 839 Tanzimat reforms?”In this section, I will also focus on his pro-Shari'a perspective, and discuss how he tolerated the establishment of the courts other than the Shari'a courts and the enforcement of the French codes in these courts. In this way I hope to show all the ambiguities inherent in the moderate Islamic position in a reforming Ottoman Empire. IV