Physical, social and economic carrying capacity concepts in tourism planning for environmentally sustained development
  1. Tez No: 15518
  2. Yazar: DİLEK POSTACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDA ERAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
ÖZET ÇEVRESEL AÇIDAN SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMAYI SAĞLAYACAK TURİZM PLANLAMASI KAPSAMINDA FİZİKSEL, SOSYAL VE EKONOMİK TAŞİMA KAPASİTELERİ KAVRAMLARI POSTACI OĞLU, Dilek Yüksek Lisans Tezi, Bölge Planlama Bulumu Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Ayda ERAYD İN Eylül, 1991, 295 sayfa Son yıllarda yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuç doğası kirlenmemiş ortamların tatil amacıyla seçilen yerlerin başında geldiği ve çevre kalitesinin aranılan ilk koşul olduğudur. Her turistik yörenin turizm gelişmesi için belirli bir potansiyeli olduğu ve bu potansiyelin en doğru seviyede belirlenip gelişmenin buna göre gerçekleştirilmesi gerektiğinin anlaşılmasıyla varolan turizm planlamasının içeriği, metod ve modelleri ile yeniden ele alınması gerektiği de ortaya çıkmıştır. Turist hareketlerinin çevre, sosyal ve ekonomik yapı Üzerinde yaratacağı problemleri, bu problemlerin turizm Üzerinde yaratacağı olumsuz geri besleme (feedback) etkileri en aza indirmek için, çevreye ve çevrenin ekolojik yapısına, yerel, sosyal ve ekonomik yapıya duyarlı gelişme program ve projeleri önermek gerekmektedir.Bu çalışmada çevresel açıdan sürdürülebilir kalkınmayı sağlayacak turizm planlaması hedef olarak belirlenerek, kaynakların ekonomik potansiyelinin kullanılması ile sürdürülebilir kalkınmaya yönelik kaynak kullanımı arasında denge kuracak yeni bir turizm planlama modeli geliştirilmeye çalışılmaktadır Bu baklamda, ekonomik hederlerle, ekolojik verileri bir arada değerlendirme imkanı veren taşıma kapasitesi konsepti, ekolojik, ekonomik ve sosyal yapıların kalkınmaya olan tolerans düzeylerini belirlemeye yönelik anlayışı ile yeni bir metodoloji olarak geliştirilmeye çalışılmakta ve geliştirilen modelin Köyceğiz-Dalyan ekolojik alanında uygulanması aktarılmaktadır. Anahtar Sözcükler : Turizm Planlaması ve Çevre, sürdürülebilir kalkınma, sosyal, ekonomik, ekolojik taşıma kapasitesi. Bilimdalı Sayısal Kod Numarası: 601. 06. öl iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PHYSICAL, SOCIAL AND ECONOMIC CARRYING CAPACITY CONCEPTS IN TOURISM PLANNING FOR ENVIRONMENTALLY SUSTAINED DEVELOPMENT POSTACI OĞLU, Dilek M.S. in Regional Planning Supervisor: Assoc. Fi-of. Dr. Ayda ERAYDIN September, 1991, 295 pages The recent studies on tour-ism indicates that there is increasing concern on environmental quality, which is accelerated by the degredation of environment and pollution in the. formerly attractive touristic areas. This tendency brought the need for revision of the basic concepts of planning, planning models and methods in order to foster an economically sustainable or environmentally sound development especially the resource rich tourism regions. In this study by steming the main target of the environmentally sustainable development i.e. by finding a balance between utilization of economic potential and sustainable resource use, a new tourism planning model is tried to be developed. Within this framework, carrying capacity concept that has the function to interface economic targets and -i-ecological givens, by showing the tolerance level of not only the ecological systems but, also social and economic structure is being used as a new methodology. In.this respect, ecoiogic, economic and social carrying capacity models are tried to be developed and applied to an environmentally sustained tourism planning framework. Within this study, ecoiogic, economic and social carrying capacity models are developed, and the attempt of application of this conceptual framework at Koycegiz-Balyan Ecoloical Region is summarized. Keywordsj Tourism planning and environment, sustainable development, social, economic, ecoiogic carrying capacity. Science Code No: 6Ü1.06.01 -ii-