The Interest groups-state interface:the case of Turkish industrialists and businessmen's association
  1. Tez No: 11741
  2. Yazar: CELAL NAZIM İREM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu çalışma, 1960lardan bu yana Türk siyasi hayatının yeni bir boyutu olarak ortaya çıkan çıkar gruplarının devletle ilişkilerinin yöneldiği genel eğilimlerin analizini yapmaktadır. Çıkar gruplarının, özellikle girişimci çıkarlarının, söz konusu zaman diliminde Örgütlenme semaları hakkında temel bilgileri sağlamayı amaçladık. Kamu politikalarını etki.i eme yöntemleri araştırıldı. Çözümlememiz içinde çıkar grubu-devlet ilişkilerinin ideal tipleri olarak geliştirilen, çoğulcu, korporatist ve yanaşma modellerinin argümanlarını kullandık. Herhangi bir model tek basma Türkiye'deki çıkar grubu-devlet ilişkilerini açıklamayamasada sektöre! temelde değişik eğilimlerin neden çakıştığını anlamaya yönelik açıklamaları arayan bir girişimde bulunduk. Su görüş açısı içinde Türk Sanayici ve İşadamları Derneğinin, işveren grupları - devlet ilişkisi içindeki yerine vurgu yapılmaktadır. Belirli konularda kamu politikası hakkında fikir beyan etmesine izin verilen dernek çoğu kamu politikası alanının“devlet otoritesinin”korunması adına kendine kapalı bulmaktadır. Bu çelişkili eğilimlerin, örnek olayın sınırlarını aşarak,“çıkar1 m ve yöntemlerin”çeşitlenmesine yol açmalarının yanısıra işveren grupları ve devlet arasında zaman içinde gelişebilecek olan herhangi bir modelinde bozulmasına yol açtıkları tartışılmaktadır. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT in this study the nature of the overall trends in tin? reiat ior.snip between the state and interest groups which began to gain political relevancy since 1960s were analysed. The inquiry begins with t.ne description of the relevant interest groups in the political system, specificly, aimed at providing a background information of the organizational schema of the business interests during the period concerned. The strategies of the relevant associations in business sector in the process of influencing the public policies were investigated. In the analysis arguments of the ideal-type models of interest group- state relations were employed, notably pluralism, corporatism and clienteiism. Even though none of the models is sufficient by themselves to explai-, the interest group-state relations in Turkish politics on sectorial“basis. From tnis perspective, with regard to Turkish., an emphasis was placed en the interaction between the state and business groups. It was discussed that while in certain areas Association seemed to be tolerated to express its views, most areas of the public policy making was strictly closed to the Association in the name of defending the ”state authority." i'hus, these contradictory tendencies lead to the cli\ ersi i ic ation of interest and strategies. while greatly distorting any one ol ideal type reiat ion.s::ip ¦ that could oe c:e\eioped between business groups and tne state f.-ver time. 1 1