Resimsel öge olarak şemsiye formu
The Form of umbrella as an pictorial element
  1. Tez No: 117482
  2. Yazar: AYŞE KARABACAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMAİL ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Sanatçılar günümüzde her türlü nesneyi sanatsal çalışmalarında kullanmakta ve çalışmalarına konu olarak seçmektedirler. Bu raporun konusu da bir nesne olan şemsiyenin ve şemsiye formunun resimsel öge olarak incelenmesidir. Şemsiye formunun resimsel kimliği bağlamında nesne-özne ilişkisi ele alınarak, sanatsal duyarlığın teorik altyapısı incelenmiştir. Günlük kullanımının yanısıra, Christo ve Jeanne-Claude, Remedios Varo'nun çalışmalarında olduğu gibi, şemsiyenin farklı anlamlarda yorumlandığı görülmektedir. Bu çerçevede Christo ve Jeanne-Claude ortak projelerinde iki toplumun arazi kullanımı ve yaşam biçimlerindeki benzer ve farklı özellikleri gösterirken, Varo'nun resimlerindeki şemsiyeler kayıklara, kanatlara ve bir bilim adamına karşı koyan çiçek biçiminde sembollere dönüşür. Japon resimlerinde de şemsiye, estetik bir görünüme sahiptir. Tez konusu olarak seçilen“şemsiye formu”herkes tarafından kolayca anlaşılabilen bir imgedir. Resimler oluşturulurken, şemsiye imgesinin anlam olarak çağrıştırdığı, korunma, çatı ve sığınak kavramları dikkate alınmıştır. Buradan hareketle tez resimlerinde, şemsiye formunu plastik biçimlere dönüştürmeyi amaçlayan kompozisyonlar oluşturulmuştur. Resimlerde, şemsiyenin özellikleri göz önüne alınarak insan ilişkilerinin, korunma duygusunun ve bireyin yalnızlığının vurgulanması amaçlanmıştır. Çalışma süresi boyunca elde edilen sınırlı yazın kaynakların kullanımıyla, şemsiye formu yorumlanmaya çalışılmıştır. Şemsiye formuna yüklenen anlamlar düşünülerek, renk, biçim ve doku ögeleriyle birlikte plastik bir dilin oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In today's world the artist use every object and choose them in their artistic studies as a subject. The topic of this report is to analyze the umbrella as an object, and to deal with the form of umbrella as a picture element. Dealing with the subject-object relation in the context of pictorial identification of umbrella form, the theoretical structure of the artistic sensitiveness isanalized. Besides to daily using, as in the studies of Christo and Jeanne-Claude, Remedios Varo, it is seen that the umbrella has been interpreted in different meanings. In this context, while Christo and Jeanne-Claude in their joint project are showing similar and different characteristics in the ways of life and the use of the land of two peoples, the umbrellas in Varo'paintings transform to the symbols such as boats, wings and the flower that defies a scientist. Even in Japan paintings, the umbrella gains an esthetic appearance. The form of umbrella choosen as the subject in this thesis is an image that can be comprehended by everyone easily. While painting, the terms, 'protection', 'roof and 'shelter' are taken into consideration. Starting from this point, in the thesis' pictures, the compositions aiming to transform the form of the umbrella to the plastic forms have been formed. In the paintings, taking into account the characteristics of the umbrella it is aimed to emphasize the human relations, the feeling of protection and the loneness of the individual. Using a limited written materials gained during the studying period, the form of umbrella has been tried to be interpreted. Considering the meannings attributed to the form of umbrella, with color, form and texture elements, it is aimed to form a plastic language.