An Uneasy and intimate neighbourhood: Greek foreign policy towards 'Republic of Macedonia'
Zor ve yakın komşuluk: Makedonya Cumhuriyeti'ne karşı Yunan dış politikası
- Tez No: 117483
- Danışmanlar: DR. EMEL OSMANÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
11 ÖZET 1990' lı yılların başından itibaren Balkanlarda yaşanan olaylar; Yugoslavya'nın dağılması ve bunu takiben Yunanistan'ın hemen yanıbaşında Makedonya Cumhuriyeti adı altında yeni bir devletin kurulması Yunanistan için ciddi bir rahatsızlık kaynağı olmuş ve bu tarihten itibaren kendi içinde yaşayan Makedon azınlığa uyguladığı 'azınlık politikası 'na ilaveten Yunanistan, Makedonya Cumhuriyeti'ne karşı da bir dış politika oluşturma zorunluluğu içerisine girmiştir. Genel olarak Yunan politikası kendi topraklan içerisinde azınlık unsuru taşımadığı iddiasına dayandığından, yeni kurulan Makedonya Cumhuriyetini bir tehdit olarak algılamasının sebeplerini izahta güçlük çekmiştir. Buna rağmen Yunan politikası ekonomik ambargo ve Makedonya Cumhuriyeti 'nin ismini değiştirmediği takdirde uluslararası camiada tanınmaması için aşın baskılar gibi oldukça sert yöntemler içermiştir. Bu çalışmanın amacı, Makedonya Cumhuriyeti'nin 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmesinden itibaren, Yunanistan' m bu yeni kurulan devlete karşı izlediği, öncelikle agresif ve baskıcı sonrasında ise ılımlı ve yapıcı politikasının temellerini, şekillerini ve hem uluslararası konjüktüre hem de kendi iç dinamiklerine bağlı olarak nasıl dalgalanmalar ve değişimler gösterdiğini nedenleri ile inceleyerek ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT A series of events happened in the Balkans by the beginning of 1990s; mainly the disintegration of Yugoslavia and establishment of a new state under the name of Republic of Macedonia across its boundaries have been a great source of discomfort for Greece. In addition to the policy Greece had concerning the Macedonian within its border, Greece needed to have a new foreign policy concerning the new Macedonian State. Since, Greece denies the existence of minorities within its boundaries, Greek arguments with regard to a perceived threat from Republic of Macedonia is quite contradictory. Despite this, Greek policy towards Macedonia was quite destructive and against the very existence of this newly established state including the denial of recognition unless Macedonia changes its name and imposing an economic arms embargo. The purpose of the thesis is to analyze the causes, course and consequences of Greek policy towards Macedonia, which was at the very beginning very aggressive and destructive, but later turned into a constructive and moderate.