Resimsel öge olarak geometrik biçimler
- Tez No: 4578
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Yirminci yüzyıl başlarından günümüze kadar, başta Fransa Almanya, Hollanda, Rusya, İngiltere ve A.B.D. olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde, yirminci yüzyıl ortalarından bu yana da Türkiye'de bir çok sanatçı, resimlerinde geo metrik biçimleri resimsel öge olarak kullanmaya başlamış lardır. Adı geçen ülkelerde, resimlerinde doğrudan geomet- rit biçimler kullanan sanatçıların yapıtları gözden ge çirilerek, o çalışmaların ışığında, kendi sezgi, bilgi ve kesintisiz araştırmaların sonucunda çağdaş bir resim dili ve düşüncesi geliştirme çabası güdülmüştür. -.Çalışmalar, temelde non-frgüatif anlayıştadır. Kare, dörtgen, üçgen, yatay-dikey çizgi, renk ve ışıklı renk planları, bu çalışmalarda başlıca öğelerdir. Araştırma konusu doğrultusunda bir çok çalış ma yapılarak bunların içinden amaca uygun altı adet, de ğişik ölçülerde yağlı boya resim tez çalışması olarak, araştırmada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Many artists from French, Germany, Holland,.Russia, England and U.S. A, from all over the World, beginning from twentieth century till our days and from the middle of the twentieth century till today in Tu key, have begun to use geometrical forms as picturesque element at their paintings. By rewieving the products of the artists using geometrical form directly at their paintings at the mentioned, countries, at the light of these works, at the result of their own intuition, knowledge and continuous researches a contemporary painting language and thought development effort was purposed. The works have non-figurative understanding at their bases. Square, rectangular, triangle, parallel- vertical lines, colour and colour plans with light are the basic elements in these works. By doing many works at the direction of the research, six unit among those suitable for the purpose, being painting thesis work in various scales, have been taken place in the research.